2023 m. vasario 10 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Įstatymo projektas, kuriuo siekiama atsisakyti kailinių žvėrelių fermų Lietuvoje, pasiekė Seimo salę dar 2021 m. lapkritį, tačiau paprašius Vyriausybės išvados prapuolė ministerijos kabinetuose.
Per šį laiką pasaulis spėjo stipriai pasikeisti – Rusijai užpuolus Ukrainą, Europoje prasidėjo karas, susivienijusi Europos Sąjunga spėjo apsvarstyti ir pritaikyti jau 9-ą sankcijų paketą Rusijai, Olafas Šolcas (Olaf Scholz) – apsispręsti dėl „Leopardų“ tiekimo Ukrainai, o Lietuvos žmonės susimesti pinigų „Bayraktarui“, bet Žemės ūkio ministerija nesugebėjo parengti išvados dėl paprasto įstatymo projekto?
Ministre, kur išvada?
Priežasčių atsisakyti gyvūnų auginimo tik dėl kailinių yra daug: kailių fermos prieštarauja gyvūnų gerovės tikslams, gyvūnų kankinimas dėl tuštybės prieštarauja etikai, kailinių žvėrelių ūkiai kenkia aplinkai ir sveikatai.
Gyvūnų veisimas ir žudymas tik dėl kailio yra neetiškas, žiaurus ir pasmerktas verslas, kurio negalima pateisinti mūsų laikais, tačiau karo Ukrainoje kontekste šis klausimas įgauna dar ir politinį atspalvį – juk kailių industrija pirmiausia reikalinga žmogaus teisių nepaisančiai Kinijai ir teroristinei valstybei Rusijai. Būtent šios šalys yra pagrindiniai kailių supirkėjai.
Ministre, ar mes ir toliau norime kankinti ir žudyti gyvūnus tik tam, kad patenkintume Rusijos ir Kinijos užgaidas?
Kailių fermų jau atsisakė daugybė vakarietiškų šalių, įskaitant Estiją ir Latviją. Izraelis tapo pirmąja valstybe, kurioje draudžiama ne tik auginti, bet ir pardavinėti kailinius. Kailį naudoti atsisakė ir daugelis žinomų aukštosios mados namų, tokių kaip „Gucci“, „Versace“, „Armani“ ir kt.
Tuo tarpu Lietuva yra viena iš paskutinių Europos Sąjungos valstybių, iki šiol netaikančių jokių draudimų ar ribojimų. Ir nors politinė valia nutraukti šią „morališkai bankrutavusią“ industriją Seime yra, klausimas daugiau nei metus yra vilkinamas Žemės ūkio ministerijos užkaboriuose.
Žinia apie Žemės ūkio ministerijos neveiksnumą ir sustojusį teisėkūros procesą jau pasiekė ir Europos Sąjungos institucijas – 99 europarlamentarai kreipėsi į žemės ūkio ministrą, ragindami imtis veiksmų, kad Vyriausybės išvada dėl kailinių žvėrelių fermų draudimo būtų pateikta kaip įmanoma greičiau.
Gyvūnų kankinimas ir žudymas dėl kailinių yra tuštybė, kuriai nėra vietos modernioje visuomenėje.
Ministre, tesėkite duotą žodį ir pateikite išvadą artimiausiame posėdyje.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija