2021 m. lapkričio 30 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Lapkričio 29 d. Seime įvyko paskutinis renginys apie valstybės pažangos strategiją: „Parengtis 2050-iesiems – įrodymais grįsti sprendimai ir valdysena Lietuvos ateičiai“. Konferencijoje kartu su ekspertais buvo kalbama apie valstybės pažangos strategiją 2050-iems metams, pristatytos Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ataskaitos, nuotoliniu būdu dalyvavo EBPO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Džefris Šlagenhaufas (Jeffrey Schlagenhauf), renginį atidarė premjerė Ingrida Šimonytė.
Vienas iš konferencijos organizatorių, liberalas Raimundas Lopata kalbėdamas pabrėžė, kad ši konferencija svarbi ne tik dėl joje pristatytų EBPO ataskaitų bei aukštų šalies ir tarptautinių organizacijų vadovų dėmesio, bet ir dėl to, kad pagaliau aptartas teisės aktų kokybės gerinimas Lietuvoje. „Kartu su ekspertais kalbėta ir apie valstybės pažangos strategiją 2050-iems metams. Tikiuosi, kad šioje konferencijoje išdiskutuoti klausimai iš esmės prisidės prie pažangos strategijos „Lietuva 2050“ rengimo ir prie ateitį numatančios valdysenos“, – teigė Seimo Ateities komiteto pirmininkas.
Strategijos „Lietuva 2050“ siekis – įvertinti, kokie iššūkiai Lietuvos laukia ateityje ir kokius žingsnius šalies valdžia turėtų žengti, kad galėtų jiems pasiruošti laiku ir kokybiškai. Pažangos strategijas jau yra paruošusios tokios valstybės kaip Ispanija, Suomija ir Jungtinė Karalystė, nes nuoseklios strategijos rengimas užtikrina ne tik rūpinimąsi piliečių ateitimi, bet ir skatina intelektualines diskusijas, paremtas realiais ateities scenarijais, padedančiais pasiruošti galimoms problemoms šalies viduje ir globaliu mastu. Situacija Baltarusijoje parodė, kad Lietuvai, ne vieną dešimtmetį gyvenančiai šalia autoritariškai valdomos Baltarusijos, pritrūko matymo, kas gali nutikti, pasikeitus situacijai toje šalyje.
„Šioje kadencijoje buvo įsteigtas Seimo Ateities komitetas, suteikiantis formatą tokioms diskusijoms ir užkertantis kelią panašių situacijų pasikartojimui. Žinoma, svarbu užtikrinti, kad valstybės pažangos strategija „Lietuva 2050“ netaptų biurokratinėmis diskusijomis – tai turėtų būti strategija, siekianti atsakyti į svarbiausius klausimus: kokią valstybę įsivaizduojame ateityje, koks yra piliečio, valstybės ir valdžios santykis, kokius sprendimus reikėtų priimti, norint pasiruošti neišvengiamai artėjančiam globaliniam atšilimui, migracijos iššūkiams, galimiems konfliktams su Lietuvai nedraugiškomis valstybėmis“, – teigė Ateities komiteto pirmininkas Raimundas Lopata, pabrėždamas, kad visi mėginimai prognozuoti ateitį yra susiję su paprasta, bet fundamentalia užduotimi – Respubliką įgalinti būti Respublika, t. y. pirmiausia netrukdyti piliečiams spręsti patiems.
Diskusijos rengiant pažangos strategiją „Lietuva 2050“ bus pamatas LT2050 projektui, kuris bus pateiktas Respublikos Seimui iki 2023 metų kovo mėnesio. Plačiai išdiskutuoti pamatiniai Lietuvos valstybės dabarties ir ateities klausimai padės tinkamai pasiruošti laukiantiems iššūkiams ir juos spręsti atsiremiant į pažangos strategiją, kurioje buvo numatyti galimi sprendimo būdai ir Lietuvos prioritetai ateinančių iššūkių akivaizdoje.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija