Įvairūs

Prezidentas kviečia Seimą efektyviai išnaudoti likusius darbo mėnesius

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį su Seimo valdybos nariais aptarė prioritetinius parlamento rudens plenarinės sesijos darbus, tarp kurių svarbiausias bus kitų metų biudžeto parengimas.

„Besibaigianti Seimo kadencija buvo pilna iššūkių, tačiau dabar reikia galvoti apie tai, kaip efektyviai išnaudoti likusius mėnesius“, – sakė šalies vadovas.

Pasak Prezidento, praėjusią savaitę Regionų forume pasirašytas parlamentinių partijų memorandumas dėl savivaldybių savarankiškumo stiprinimo rodo, kad prireikus politikai gali rasti politinės valios ir pasiekti sudėtingus susitarimus. Susitikime aptarta galimybė memorandumo pagrindu suformuluoti konkrečius naujus siūlymus dėl savivaldybių galimybių skolintis išplėtimo.

Prezidentas taip pat pabrėžė, kad ruošiant kitų metų valstybės biudžetą būtina turėti galvoje, kad jį priimti turės jau būsimas Seimas, todėl procesas turi būti sklandus ir nukreiptas į tęstinumo užtikrinimą.

Šalies vadovas sieks, kad biudžete atsispindėtų gerovės valstybės tikslai. Būtina rasti sprendimų, kurie užtikrintų tolesnį nuoseklų pensijų augimą, nes nuo to priklauso didžiausią socialinę atskirtį ir skurdą patiriančių žmonių ateitis. Sukaupti tam daugiau finansinių išteklių, pasak Prezidento, padėtų anksčiau užregistruotos Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisos. Ne mažiau svarbu sudėti pagrindus inovatyviai, aukštos pridėtinės vertės ekonomikai – tam reikalingas didesnis finansavimas mokslui ir inovacijoms.

Susitikime taip pat aptartos kitos Prezidento teisėkūros iniciatyvos, visų pirma – anksčiau registruotos įstatymų pataisos, kuriomis numatyta viešųjų pirkimų reforma, padėsianti šaliai sutaupyti šimtus milijonų eurų, bei kovos su korupcija sistemos pertvarka. Savivaldybėms ir kitiems juridiniams bei fiziniams asmenims tenkančią finansinę naštą turėtų sumažinti numatyti pakeitimai dėl senų elektros linijų iškėlimo tvarkos. Geriau Lietuvos miškus turėtų apsaugoti Prezidento siūlymas mažinti maksimalų plynųjų pagrindinių miško kirtimų biržės plotą ūkiniuose miškuose.

Seimui taip pat bus teikiamas šalies vadovo siūlymas atnaujinti švietimo sistemą, užtikrinant lygaus starto galimybes visiems Lietuvos vaikams, kad ir kur jie gyventų, ir Nedarbo socialinio draudimo įstatymo pataisos, kuriomis siekiama užtikrinti stipresnę darbingumo netekusių asmenų socialinę apsaugą nedarbo atveju. Paprastesnę ir efektyvesnę teisėjų atrankos sistemą sukurti padėtų rengiamos Teismų įstatymo pataisos.

Susitikimo metu taip pat buvo aptartos Lietuvos užsienio politikos aktualijos, tarp jų ir padėtis Baltarusijoje.

Pranešimą paskelbė: Antanas Manstavičius, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija