Ventiliacija
Namams

Natūrali ar priverstinė ventiliacija, kas geriau?

Žiemos sezonas ypatingai geras metas pažinti vėdinimo privalumus ar nepakankamo vėdinimo trūkumus. Kaip žinia, vėdinimo klausimas buvo aktualus visuomet, tiesiog keičiantis laikmečiui ir pastatų reikalavimams, jis stipriai keitė savo veidą.

Kažkada priverstinė ventiliacija, dar kitaip vadinama rekuperacine sistema, buvo laikoma prabangos dalyku. Tuo tarpu šiandien tai yra daugelio pastatų kasdienybė. Kaip ir anksčiau keltas klausimas, kokį vėdinimo būdą pasirinkti, šiandien daugeliu atvejų jau nebeteko prasmės.

Natūralus vėdinimas yra vienas paprasčiausiai taikomų vėdinimo būdų. Tačiau kai kuriais atvejais jo taikymas gali atnešti nepataisomą žalą ne tik pastatui, bet ir žmogaus sveikatai. Taip gali nutikti dėl to, kad naujos kartos pastatuose šis būdas yra visiškai neefektyvus, be to, tai niekaip nesuderinama su naujuoju statybos reglamentu.

Natūralus vėdinimas naudojamas senesnės statybos namuose ir pastatuose. Šiuo būdu vėdinimas vyksta per pravertus langus, orlaides, o taip yra prarandama šiluma, kas prieštarauja energijos taupymui ir šildymo sistemos efektyvumo didinimui. Yra dar daug kitų priežasčių, dėl ko rekuperacinė sistema įgyja pranašumą.

Priverstinio vėdinimo sistema – tai mechaniniu būdu vykdoma ventiliacija rekuperatoriaus pagalba. Šiuo būdu oro apykaita paduodama ir šalinama iš pastato pakaitomis, o oras iš lauko yra pašildomas prieš tiekiant jį į patalpas. Šiame procese dalyvauja to paties šalinamo oro energija, kuri ir yra panaudojama paduodamo oro pašildymui. Tai reiškia, kad dalis energijos grąžinama atgal ir tai padeda sumažinti šildymo kaštus.

Kaip jau minėjome, tai nėra vienintelis priverstinės vėdinimo sistemos privalumas. Rekuperacijos dėka vėdinimo metu langai gali būti visiškai uždari, o tai apsaugo ne tik nuo triukšmo, sklindančio iš lauko, tačiau ir nuo dulkių. Pro atvirus langus į patalpas patenka dulkės, įvairūs kvapai, žiedadulkės. Kartais alergiškam žmogui net ir pravertas langas gali tapti jo negalavimų priežastimi.

Tuo tarpu rekuperacinėje sistemoje yra integruotas filtras, kurį galima pasirinkti pagal savo poreikius. Atitinkamai pasirinktas filtras gali sulaikyti ne tik nemalonius kvapus, bet ir žiedadulkes, todėl alergijų kamuojamiems žmonėms ženkliai pagerėja gyvenimo kokybė.