Toyota Yaris
Transportas

Nardant miesto gatvėmis

Toyota YarisEismo spūstys, vos judantys srautai bei pikti ir nelaimingi vairuotojų veidai vis dar įprasta Lietuvos didmiesčių kasdienybė. Vilniuje rytinis automobilių pikas trunka net dvi valandas, jei įvyksta net kokia nežymi avarija, eismas vyksta tokiu greičiu, jog tikrai greičiau centrą pasiekti būtų dviračiu ar net pėsčiomis. Vis dar reti Lietuvoje ir mažieji miesto automobiliukai, tokie kaip Toyota Yaris, kurie taip populiarūs vakarų Europoje. Nežinia kiek realiai perėjimas prie gerokai mažesnių automobilių spręstų Vilniaus ar kitų Lietuvos miestų kamščių bei parkavimosi problemas, tačiau bent jau taršos miestuose tikrai turėtų sumažėti.

Vakarų Europoje, ypač Italijoje bei Prancūzijoje, mažieji miesto automobiliai sudaro didžią dalį automobilių rinkos. Daugelis vakariečių ar pietiečių supranta, jog realiai automobilį naudoja tik važiavimui į darbą, dažniausiai vienam ar dviese, na o vežti visą didelę šeimą ar kalną daiktų prireikia tikrai retai. Tuomet racionalų vairuoti kuo mažesnė, vikresnį miesto automobilį, tokį kaip minėtas Yaris, Renault Clio, Peugeot 107 ar kiti. O prireikus vežti kažko daugiau, paprasta pasisamdyti vežėją ar tiesiog išsinuomoti automobilį tai dienai. Juk tokių dienų dažniausiai būna vos kelios per metus.

Galbūt mažųjų miesto automobilių populiarumas Europoje nulemtas ir gausaus gyventojų skaičiaus bei siaurų gatvelių. Senesniuose miestuose siaurų, vingiuojančių, staigiai kylančių ar besileidžiančių gatvelių tikrai daug, ir ten sukiotis su bent kiek didesniu automobiliu tikrai nebus patogu. O štai miesto mažyliai tam puikiai tinka. Nors, dera pripažinti, Italijoje ar Prancūzijoje ir jie ne visada lengvai visur telpa – dauguma tų miesto automobilių apibraižyti, dažniausiai prabraukiant vieną į kitą. Ir vairuotojai dėl to nedaro bėdos – juk tai tik rėžis, nė kiek netrukdantis vairuoti ir sėkmingai pasiekti darbą ryte ir namus vakare. Kai kurie automobilių gamintojai netgi pradėjo gaminti paminkštintas, lengvai keičiamas automobilių kėbulo dalis, kurios labiausiai ir nusitrina tuose didmiesčiuose. Tai būdinga prancūzų gamybos automobiliams, japoniškasis Toyota Yaris, nors ir patogus bei patikimas automobilis, tačiau to neturi. Bent jau kol kas.

O kodėl tiek daug didelių automobilių Lietuvos keliuose? Ko gero tai senas lietuvių įprotis. Kuomet reikėjo talpių automobilių daiktams, didelėms šeimoms. Ir tik dabar vis dažniau pagalvojama, kad važinėjimui pakanka ir kur kas kuklesnių automobilių.