Įvairūs

Liuksemburgo ministras pirmininkas lankėsi Saulėtekio slėnyje

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, su Liuksemburgo ministru pirmininku Xavieru Betteliu apsilankiusi Saulėtekyje įkurtame didžiausiame Lietuvoje gyvybės, fizinių ir technologijos mokslų centre, teigia, kad Lietuva yra labai suinteresuota bendradarbiauti su Liuksemburgu aukštą pridėtinę vertę kuriančiose srityse. 

„Šiemet švenčiame Lietuvos ir Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės diplomatinių santykių atkūrimo 30-metį. Liuksemburgas yra svarbus investuotojas, kurio tiesioginės investicijos Lietuvoje siekia beveik 1,2 mlrd. eurų. Pagal šį rodiklį jis užima 8 vietą. Esame suinteresuoti stiprinti ekonominį bendradarbiavimą su Liuksemburgu, ypač aukštą pridėtinę vertę kuriančiose srityse: gyvybės mokslų, aukštųjų technologijų pramonės, lazerių, startuolių ir kosmoso technologijų“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė. 

Ministrė pabrėžia Lietuvos lazerių ir gyvybės mokslų svarbą. Lietuvos lazerių pramonė savo reputaciją įtvirtino pasitelkdama akademiniams tyrimams skirtus lazerius, o šiandien 95 iš TOP-100 pasaulio universitetų naudoja Lietuvoje sukurtas ir pagamintas lazerių technologijas. Lietuviškus lazerius naudoja NASA, CERN ir kitos pasaulinio lygio organizacijos.

Pastarąjį dešimtmetį Lietuvos lazerių pramonė smarkiai veržiasi į pramoninių lazerių rinką – šiuo metu  beveik pusė parduodamų mūsų lazerių yra pramoniniai.  

Biotechnologijų sektorius yra vienas iš sparčiausiai augančių Lietuvoje – jo augimo tempai gerokai viršija Europos vidurkį. Gyvybės mokslai yra vienas šios Vyriausybės prioritetinių sektorių, o strateginis tikslas – kad iki 2030 m. gyvybės mokslų lyginamoji dalis pasiektų 5 proc. BVP. 

2021 m. gegužės 21 d. Lietuva tapo Europos kosmoso agentūros (EKA) asocijuota nare ir jau yra patvirtinusi aukštus tikslus keliančią Lietuvos kosmoso plėtros strategiją. Joje numatoma iki 2027 metų padėti įsisteigti bent 25 kosmoso srities startuoliams, įkurti Europos kosmoso agentūros verslo inkubavimo centrą, telkti kosmoso srities bendruomenę. Ir tai tik dalis priemonių, kuriomis siekiama per užsibrėžtą laikotarpį paskatinti Lietuvos kosmoso sektorių pasiekti 1 proc. šalies BVP.  

Ministrė taip pat pakvietė Liuksemburgo įmones į šių metų spalį vyksiančią tarptautinę specializuotą inovacijų, gamybos ir inžinerinių sprendimų parodą „Balttechnika 2022“, Europos pramonės biotechnologijų ir bioekonomikos forumą EFIB ir kitų metų rugsėjį vyksiantį „Life Sciences Baltics“ renginį. 

Irmanto Gelūno nuotr.

Pranešimą paskelbė: Mindaugas Grinius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija
Liuksemburgo ministras pirmininkas lankėsi Saulėtekio slėnyje