krosnys
Įvairūs,  Maistas,  Namams

Krosnys – jų ištakos ir paskirtis

krosnysŠiandien, išdirgus žodį „šildymas“, pirmos mintys, kurios ateina į galvą, dažniausiai būna susijusios su nemažomis šildymo kainomis ir centriniu šildymu. Visgi, yra gerokai daugiau šilumos alternatyvų, viena jų – krosnys. Tiesa, negalima teigti, kad tai novatoriška šildymo alternatyva. Krosnys buvo populiarios iki XX a. vidurio, vėliau jų populiarumas priblėso, kai jas pakeitė centralizuota šildymo sistema, tačiau viskas gyvenime sukasi ratu, todėl ieškant ekonomiškesnių, autonominių šildymo būdų, visi atsisukame į tai kas sena ir nepelnytai pamiršta.

Pirmosios krosnys – duobė žemėje

Archeologai teigia, kad pirmosios krosnys atsirado dar akmens amžiuje, tiesa, jos tada ne iš tolo nepriminė mūsų senolių molinių krosnių. Tai buvo lauke iš akmenų sukrautos arba į žemę įleistos ugniavietės, kuriose tuometiniai žmonės kaitino molinius indus ir lydė metalą. Tik apie XIII – XIV a. atsirado pirmosios iš metalo, akmenų ir molio montuojamos krosnys, kurios buvo statomos namuose, o tiksliau svetainėje, nes krosnis simbolizavo namų jaukumą ir šeimos darnumą. Tiesa, kiek vėliau krosnis tapo namų puošmena ir prabangos simboliu, kuo šeima buvo turtingesnė, tuo jos krosnis buvo prašmatnesnė, dekoruota įvairiausiais ornamentais, kolonomis, piliastrais ar skulptūromis. Beje, toks krosnių puošimas ypač populiarus buvo renesanso, baroko, neogotikinio ir klasicizmo laikotarpiais. Tiesa, prašmatniai dekoruotos krosnys yra mėgstamos ir dabartinių tikrosios klasikos gerbėjų.

Krosnis ne tik namams šildyti

Nors gali pasirodyti, kad pagrindinė krosnies paskirtis yra patalpų šildymas, tačiau ji turi gerokai daugiau funkcijų. Visgi, specialistai yra linkę krosnis skirtyti į dvi dideles grupes: buitines bei pramonines. Pastarosios dažniausiai pasitarnauja įvairių gaminių bei medžiagų apdorojimo procese, pavyzdžiui, kalviai vargu ar sugebėtų išsiversti be pramoninės krosnies. O štai buitinės krosnys gali būti skirtos patalpų bei vandens šildymui arba maisto ruošimui ir duonos kepimui. Tiesa, daugelis naujesnių buitinių krosnių atlieka ir šildymo, ir maisto gaminimo funkcijas, todėl jų turėtojams nereikia sukti galvos, kokį šildymo būdą pasirinkti ar kokią orkaitę pirkti.

Taigi, galima teigti, kad šiuolaikinės krosnys yra daugiafunkcinis įrenginys, kuris suteiks namams jaukumo, išskirtinumo ir bus puiki šildymo alternatyva.