Šunų veislės
Įvairūs

Kokių tik nebūna šunų

Šunų veislėsBene populiariausias pasaulyje naminis gyvūnas yra šuo. Plačiai šie gyvūnai naudojami ir praktiniam darbui atlikti – kariuomenėje, policijoje, pasienio apsaugoje, aklųjų vedžiojimą arba gyvūnų terapijoje. Ne veltui šunų veislių įvairovė pasaulyje stebina. Pagal dydį, snukio bruožus, kailio spalva ir ilgį, charakterį bei begalę kitų savybių. O dar kiekviena oficialiai pripažinti veislė dažniausiai turi ir savas variacijas, tipus, kur dažniausiai skiriasi kailio spalva, kartais – ilgis ar kitos savybės.

Niekam ne paslaptis, kad šuns protėvis – vilkas. Prieš kiek tūkstantmečių prasidėjo vilkų dirbtinė selekcija, kaži ar tiksliai gali kas susekti. Iš pradžių veislės būdavo vedamos dėl praktinių dalykų – kaip medžioklinių šunų, namų sargų, kiek vėliau paplito aviganiai. Aviganiai šunys buvo vedami įvairiuose pasaulio šalyse, vokiečių, škotų, australų aviganių veislės – puikiai žinomos ir plačiai auginamos, nors skiriasi ir labai.

Aviganių šunų veislės dažnai pasižymi savo charakterių – gebančios suvaldyti bandą, ištikimos bei patikimos. Jei reikia, šie šunys apgina avis ir nuo savo protėvių – avių. Kai kurios veislės pasiklydusias avis gali parvesti namo net ir iš už dešimčių kilometrų. Turėti tokį šunį – pagalbininką savo ūkyje norėjo bet kuris gyvulininkyste užsiimantis ūkininkas. Plačiai pagal paskirti šios šunų veislės buvo naudojamos prieš kelis šimtus metų, tačiau pastaruoju metu dažniausiai tai yra tiesiog naminiai šunys, dažnai ir per visą savo šunišką gyvenimą nepamatantys nei vienos avies.

O štai grynai dėl išvaizdos išvestos veislės – jau kiek kitokia šunų kategorija. Tokios kaip ir realios praktinės naudos jie neturi, dažniausiai tarnauja tiesiog kaip puošmena. Ar laimingas toks šuo gyvenime? Turbūt, juk lepinimo jam netrūksta. Deja, ypač dekoratyvinės šunų veislės dėl agresyvios selekcijos dažnai yra labai neatsparūs įvairioms ligoms, daug serga ir ilgai negyvena. Dėka anatomijos ypatumu, kai kurios veislės netgi kvėpuoja sunkiai, ir apie aktyvų tikro gyvūno gyvenimą joms tik pasvajoti. Pavyzdžiui, dogai, pati aukščiausia veislė pasaulyje, dėl savo ūgio smarkiai kenčia. Greit augančių šunų sąnariai nespėja vystytis, dažnai būna įvairių jų pažeidimų. O suaugęs šuo būna labai pasyvus, didžiąją savo gyvenimo dalį praleidžia tiesiog gulinėdamas. Na, bet grožis reikalauja aukų. Gaila tik, kad ne savo noru, o įvairiausius įgeidžius tenkinančių žmonių.