Įvairūs

Knygų rezervacijos banga: naujausi leidiniai iššluojami dar nepasiekę knygynų

Tikriausiai kone kiekvienas knygų entuziastas bent kartą yra nekantriai laukęs, kada galės atsiversti naujausią mėgstamo rašytojo kūrinį. Būtent toks skaitytojų užsidegimas kuo greičiau perskaityti norimą leidinį bene labiausiai lemia augančias knygų rezervacijos tendencijas Lietuvoje. Tad ekspertai aptaria, kokias išskirtines galimybes suteikia išankstinis knygų užsakymas bei atskleidžia, kokių naujausių kūrinių populiarumą artėjančioje knygų mugėje gali nulemti aktyvios jų rezervacijos.

Knygas rezervuoja nekantrūs jauni žmonės

2019-aisiais, pasak „Knygos.lt“ vadovo Dovydo Pauliukonio, internetiniame knygyne iš anksto buvo rezervuota apie 700 skirtingų pavadinimų leidinių, tuo tarpu užpernai šis skaičius siekė 500. Eksperto teigimu,iš anksto rezervuoti knygas internetu, o ypač jaunimą, vis dažniau paskatina galimybė sutaupyti bei norimo leidinio puslapius atversti kuo greičiau. 

„Internetinė knygų prekyba leidžia skaitytojams ne tik įsigyti naujausias knygas žemesne kaina, bet ir nekeliant kojos iš namų gauti jas kur kas anksčiau nei šios atsidurs fizinio knygyno lentynose. Taip yra dėl to, jog vos tik į sandėlį gauti naujausi leidiniai prioriteto tvarka yra išsiunčiami visiems iš anksto rezervavusiems skaitytojams. Patogu ir tai, kad prieš įsigyjant knygą internetiniame knygyne taip pat galima paskaityti ir jos ištrauką, susikurti pirminį vaizdą apie knygą, be to, rasti kitų greitai pasirodysiančių leidinių anonsus“, – apie rezervacijos internetu privalumus pasakoja D. Pauliukonis.  

Apie naujausias knygas – iš pirmų lūpų

Pasak D. Pauliukonio, išankstinių knygų rezervacijų populiarumas auga ir dėl pačių leidinių autorių pastangų. Autoriaus pasakojimas apie jo naujausią kūrinį, betarpiškas pokalbis su gerbėjais ir dažnai – socialinių tinklų sekėjais bei dėmesys išankstinei rezervacijai gali stipriai nulemti knygos populiarumą. 

„Knygos autoriui, pavyzdžiui, savo socialiniuose tinkluose kalbant apie naujausią kūrinį laimi ne tik gerbėjai, gavę galimybę iš pirmų lūpų sužinoti apie knygą ir iš anksto ją užsisakyti. Toks autorių žingsnis gali stipriai išauginti knygos rezervacijų skaičių, o šis leidžia nuspėti ir knygos populiarumą bei atitinkamai reguliuoti jos tiražą, kol dar tam yra galimybių. Tad autoriai ir leidėjai, suvokdami išankstinės knygų prekybos naudą, rezervacijai pateikia vis daugiau leidinių, talpina jų ištraukas, pasirūpina kokybiška viršelio nuotrauka bei aktyviai apie tai kalbasi su skaitytojais“, – įžvalgomis dalijasi D. Pauliukonis.

Šiemet jau rezervuotų knygų TOP 10

Pernai populiariausios metų knygos pagal rezervacijų skaičių titulą pelnė lietuvių autorės Kristinos Sabaliauskaitės knyga „Petro Imperatorė“. Šio leidinio rezervacijų skaičius buvo išskirtinai didelis ir siekė beveik 1000. „Taip pat praėjusiais metais didelio dėmesio sulaukė ir Andriaus Užkalnio knyga „Trečioji evangelija“, Svetlanos Aleksijevič „Černobylio malda“ ar Jono Miklovo „Aš – stebuklas, jūs nepastebėjote?“, – populiariausias internetiniame knygyne „Knygos.lt“ 2019 metų rezervuotas knygas vardija D. Pauliukonis.

Nenumaldomai artėjant šiųmetei Vilniaus knygų mugei, D. Pauliukonisnekantriausiems skaitytojams išduoda ir šiemet galimai populiariausias knygų pasaulio naujienas. Pagal išankstinių rezervacijų internetiniame knygyne skaičių į skaitomiausių 2020-ųjų knygų dešimtuką pretenduoja:

  • Agnės Grigaliūnienės „#agnėsketo
  • Delios Owens „Ten, kur gieda vėžiai“
  • Gabijos Lunevičiūtės „Vilniaus atminties punktyrai“
  • Akvilės Kavaliauskaitės „Kūnai“
  • Vaivos Rykštaitės „Lizos butas“
  • Erikos Umbrasaitės „Lūpdažio pamokslai: įkvepiančios istorijos kasdienybės žavesiui ir rutinai ištverti“
  • „Prezidentė. Tekstai ir kontekstai“
  • Liudo Dapkaus „Žuvis, kuri supainiojo duris“
  • Karlo Ove Knausgardo „Mano kova. Vaikystės sala“
  • Andrzejaus Sapkowskio knygų serija „Raganius“

Pranešimą paskelbė: Lina Venskaitytė, Nova media