Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ advokatas, įmonių teisės ekspertas Evaldas Dūdonis
Seimas priėmė notarų paslaugų pataisas, kurios formaliai jau po kelių mėnesių – nuo liepos 1 dienos – leis notarų biurams tam tikras paslaugas teikti nuotoliniu būdu, jei taip įmanoma patvirtinti asmens tapatybę. Išimtys bus taikomos tam tikriems atvejams, susijusiems su testamentais ir patvirtinimais, kad fizinis asmuo yra gyvas ir yra tam tikroje vietoje.
Apie tokius pokyčius notarų ir teisininkų bendruomenėse buvo svarstoma jau keletą metų. Tuo tarpu realiu įstatymo projektu tai tapo tik per pirmąją pandemijos bangą. Tada dėl epidemiologinės situacijos notarai keletą savaičių negalėjo teikti savo paslaugų. Labiausiai nuo to nukentėjo verslo įmonės, nes negalėjo tvirtinti dokumentų ir gauti kitų paslaugų. Ypač nuo to nukentėjo nekilnojamojo turto vystytojai, teigę, kad dėl to jie negali baigti dešimčių milijonų eurų vertės sandorių. Net kai buvo leista atsidaryti notarų biurams, dalis tai darė nenoriai, nes buvo daug baimių dėl tuometinės pandemijos situacijos. Su sunkumais susidūrė ir gyventojai, kurie dėl judėjimo apribojimų negalėjo atlikti tokių įprastų veiksmų kaip turto pirkimo ir pardavimo sandorių tvirtinimo.
Dokumentų nebereikės pristatyti fiziškai
Prie lengvesnio notarų paslaugų prieinamumo prisidėjo jau anksčiau priimtos pataisos, kurios leido notarų biurams dokumentus Registrų centrui pateikti elektroniniu būdu. Anksčiau procesas nebuvo toks efektyvus, nes reikėjo surinkti visus dokumentus „popierine forma“, juos pateikti notarui, vadovas arba įgaliotas asmuo turėjo tvirtinamus dokumentus pasirašyti vietoje, tuomet iš notarų biuro dokumentų paketas buvo vežamas į Registrų centrą ir teikiamas registruoti.
Dabartinės pataisos kartu su jau priimtomis teigiamai atsilieps tiek verslui, tiek gyventojams. Pavyzdžiui, daug lietuvių dirba užsienyje ir jie turi kvalifikuotą elektroninį parašą, kuriuo gali pasirašyti dokumentus. Tokiu atveju emigrantas, paveldėjęs nekilnojamąjį turtą, galės sutvarkyti turto pirkimo-pardavimo sandorį net neparvažiuodamas į Lietuvą. Dabar, notaras galės padaryti identifikaciją nuotoliniu būdu ir dokumentus patvirtinti be fizinio asmens dalyvavimo. Dokumentai surenkami ir patvirtinami elektroniniu būdu ir niekur vežti nereikia. Toks procesas yra žymiai efektyvesnis.
Dar teks palaukti
Puiku, bet džiaukimės nuosaikiai. Notarai tikrai ne iš karto galės pradėti teikti paslaugas nuotoliniu būdu. Tam dar reikės įdiegti technines priemones leidžiančias per nuotolį identifikuoti asmenį, išaiškinti jam dokumento pasirašymo pasekmes ir kitus dalykus. Kol kas realiausia, kad asmens identifikavimas vyks per sistemos eNotaras papildomo funkcionalumo įdiegimą. Aiškios tvarkos ar termino, kada realiai nuotolinis paslaugų teikimas gali prasidėti, kol kas nėra, tačiau Notarų rūmai jau imasi veiksmų, kad atitinkamas funkcionalumas bei tvarkos būtų sukurti. Taigi, jeigu planavote paveldėtą sodo sklypą dar vasarą parduoti būnant Portugalijoje – teks parvažiuoti į Lietuvą. Tikėtina, kad realybėje nuotolinės notarų paslaugos pradės veikti tikrai vėliau nei tai leidžia įstatymas. Pirmuosius sandorius per nuotolį tikriausiai sudarysime tik po naujųjų metų.
Notarų biurai niekur nedings
Pataisos šiek tiek pakeis būdą, kaip yra teikiamos notarų paslaugos, tačiau fiziniai notarų biurai tikrai niekur nedings. Iš teisinio reguliavimo pusės neįmanoma, kad notarai pradėtų dirbti išskirtinai nuotoliniu būdu. Taip yra todėl, kad negalima uždrausti žmonėms naudotis notarų paslaugomis fiziškai ir vietoje to nurodyti naudotis paslaugomis nuotoliniu būdu. Dalis žmonių dažnai nesinaudoja elektronine bankininkyste arba elektroniniu parašu, todėl jiems tai sudarytų keblumų teisėtai naudotis notaro paslaugomis. Net ir norėdami, notarai negalės visų paslaugų teikti nuotoliniu būdu.
Pranešimą paskelbė: Virginija Sližauskaitė, UAB „INK agency“