Patogūs įrankiai investavimui, paprastesnė reguliacinė aplinka, palanki mokesčių sistema paskatins žmones labiau investuoti ir gauti finansinę grąžą, o Finansų ministerija parengė aiškius veiksmus, kad tie pokyčiai įvyktų, teigia tarptautinėje Kapitalo rinkų konferencijoje dalyvavusi finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė – Markevičienė.
„Lietuvoje tiesiog einamosiose sąskaitose bankuose guli daugiau nei 23 mlrd. eurų, kurie galėtų būti įlieti į šalies ekonomiką per investavimą į akcijas, obligacijas, kitus finansinius produktus. Tai duotų apčiuopiamą naudą patiems investuotojams ir prisidėtų prie verslo bei šalies ekonomikos augimo. Kartu su socialiniais partneriais, akademine bendruomene parengėme visuomenės finansinio raštingumo planą, kuriame numatyti konkretūs veiksmai, kaip skatinti pokyčius šioje srityje, didinti visuomenės žinias apie finansus ir paskatinti žmones aktyviau investuoti“, – sako viceministrė.
Pasak jos, pagrindinis žmonių turimas finansinis turtas Lietuvoje daugiausia yra grynieji ir lėšos einamosiose sąskaitose. Netgi terminuotuose indėliuose, kurie uždirba grąžą, yra tik apie 10 mlrd. eurų, o į vertybinius popierius tiesiogiai investavę tik apie 2,3 proc. mūsų šalies gyventojų. Palyginti, JAV net 43 proc. namų ūkių investuoja į akcijas ir obligacijas, o ES vidurkis siekia 17 proc.
Proveržį didinant investuojančių žmonių kiekį jau artimiausioje ateityje turėtų suteikti Finansų ministerijos su partneriais įgyvendintos priemonės – investicinės sąskaitos įsigaliojimas nuo 2025 m. sausio 1 d. ir galimybė nuo spalio 10 d. įsigyti gynybos obligacijų, skirtų gynybos poreikiams finansuoti.
Investicinės sąskaitos įsigaliojimas leis supaprastinti pajamų iš finansinių investicijų apmokestinimo tvarką, sudarys sąlygas Lietuvos gyventojams nuolat patogiau investuoti į įvairius finansinius produktus. Numatyta, kad per investicinę sąskaitą gauta investavimo grąža (pelnas) būtų apmokestinti tik lėšų išsiėmimo metu. Daugiau informacijos apie investicinę sąskaitą galite rasti čia.
Tikimasi, kad noras prisidėti prie šalies gynybos stiprinimo ir įsigyti gynybos obligacijų taip pat paskatins investuoti į vertybinius popierius iki šiol to nedariusius žmones.
Be to, Finansų ministerija pernai atnaujino Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) išleidimą. Ši priemonė skirta suteikti Lietuvos piliečiams mažos rizikos taupymo galimybę, o vyriausybei pritraukti lėšų šalies viduje. Per keturiolika emisijų nuo praėjusių metų rugpjūčio žmonės iš viso įsigijo VTL už 241,5 mln.
„Vyriausybės taupymo lakštai ir gynybos obligacijos – tai finansų politikos priemonės, kuriomis siekiama ne tik sutelkti žmonių santaupas, bet ir prisidėti prie Lietuvos kapitalo rinkų plėtros, siūlant įvairesnes asmeninio taupymo priemones. Daugeliui asmenų VTL buvo pirmoji jų patirtis įsitraukiant į finansų rinkas ir, tikimės, kad kartu su gynybos obligacijomis tai bus paskata tolesniam dalyvavimui jose“, – sako viceministrė.
Pranešimą paskelbė: Mindaugas Grinius, LR Finansų ministerija