Straipsnio pavadinimas gal kiek keistokas. Kaip žaislai vaikams gali būti neįdomūs? Kas nors paklaus, o kas gi vaikams įdomu, jei ne žaislai? Tačiau mintis, kuri bus rutuliojama toliau, straipsnio pavadinimą atitinka. Šių eilučių tema – tradiciniai žaislai vs. išmanieji įrenginiai. Netgi kova tarp pirmųjų ir pastarųjų.
Pastaraisiais metais technologijos nemažai patobulėjo. Puikus įrodymas yra išmaniųjų telefonų rinka. Prieš keletą metų telefonas su 5 megapikselių kamera ir dviejų branduolių procesoriumi kainavo gana solidžią sumą. Dabar tokie įrenginiai gerokai pigesni. Vieni žmonės telefonus keičia rečiau, kiti dažniau, bet visose šeimose ateina metas, kai pirmasis telefonas nuperkamas (ar atiduodamas jau turimas) mažiausiam šeimos nariui. Ar gavus išmanųjį įrenginį įprasti žaislai vaikams tampa nebeįdomūs?
Klausimas gana sudėtingas. Abstrakčiai galima pasakyti, kad daug kas priklauso nuo auklėjimo ir vaiko charakterio. Telefonai, kompiuteriai, planšetiniai kompiuteriai prikausto dėmesį, vilioja įvairiausiais žaidimais. Kaip tik dėl žaidimų visuomenė susiskaldžiusi į dvi stovyklas. Viena pusė teigia, kad ne tik žaislai vaikams turi naudos, bet ir kompiuteriniai žaidimai. O štai kitos pusės manymu, kompiuteriniai žaidimai – ne pats geriausias laisvalaikio leidimo būdas.
Tėvų indėlis į visą procesą labai svarbus. Žaislai vaikams perkami su meile, tikintis, kad mažieji linksmai žais ir meškiukus ar automobiliukus saugos. Kaip vaikai iš tiesų elgiasi? Geriausiai šioje vietoje tinkantis žodis – skirtingai. Vieni daiktai po poros žaidimų atsiduria kampe, o kiti metų metus neužleidžia pozicijų ir pelno daugiausiai simpatijų.
Pasistengti turi ne tik tėvai, bet ir gamintojai. Ne bet kokie žaislai vaikams patinka, ne bet kokius perka ir tėvai. Gamintojų pastangos orientuojamos ne vien į dėmesio pritraukimą, bet ir į žaislo saugumą. Ant pakuotės ne veltui nurodoma amžiaus grupė. Detalių dydis ir kitos ypatybės – kriterijai, lemiantys, kam daiktas bus skirtas.
Jei kaip tik ruošiatės nupirkti ką nors savo atžalai, ant žaislo pakuotės nurodytos amžiaus grupės nenuleiskite juokais. Nepirkite penkiamečiui tokio konstruktoriaus, kuris skirtas septynerių metų ir vyresniems vaikams.
Jei tėvai ir žaislų gamintojai deda pastangas norėdami mažuosius sudominti, pliušiniai meškiukai ir traukinukai neturėtų užleisti vietos telefonams ir planšetėms, ar ne? Teiginys logiškas, nors absoliutinti nesinorėtų. Kita vertus, kompiuterių ar telefonų vengimas gali tapti ir meškos paslauga – juk gyvename visuomenėje, kur metams bėgant kompiuteriai vis reikalingesni. Nori įsidarbinti? Reikalingi darbo kompiuteriu įgūdžiai. Todėl turbūt geriausia mintis – stengtis, kad vaikas nepiktnaudžiautų, bet nebandyti jo visiškai atriboti nuo šiuolaikinio pasaulio.
Tema apie tai, ar lėlės ir pliušiniai šuniukai nepralaimi prieš išmaniuosius įrenginius, aktuali, bet konkretų atsakymą sunku rasti. Nors… Parduotuvėje girdimos tokios kalbos kaip „mama, nupirk šitą meškiuką“ ar „noriu šitos mašinytės“ įrodo, kad mažieji tradicijų neatsisako – žaislai vaikams išlieka įdomūs.