Aeravimas jūsų vejai: kodėl, kaip ir kada?
Deje ne visi turime nuosavą kiemą. Dėl finansinių bei kitokių priežasčių dauguma gyvename butuose, todėl vejos priežiūros paslaugos aktualios tik tai mažesnei daliai visuomenės. Vis dėlto tie išrinktieji, kurie gali sau leisti turėti nuosavą namą su kiemu retai kada turi laiko jam prižiūrėti, todėl patogiausias sprendimas – samdyti firmą, kuri tuo pasirūpins už jus. Viena paklausiausių paslaugų – vejos pjovimas, tačiau neretai pamirštamos kitos paslaugos, kurios galėtų gerokai pagerinti estetinę jūsų kiemo išvaizdą. Viena mažiau paslaugų – aeravimas, todėl kaip tik apie tai šiame straipsnyje ir pakalbėsime.
Aeravimas: kas tai?
Bendraja prasme, šis žodis reiškia procesą, kuomet per skystį ar tirpalą yra pučiamas oras. Tuo tarpu kai kalbama apie veją, procesas šiek tiek skiriasi. Šiuo atveju veja „subadoma“. Daugybė skylučių paverčia dirvožemį puresniu, todėl pro jį praeina gerokai daugiau vandens, deguonies, trašų bei kitokių medžiagų, to pasekoje žolė užauga stipresnė ir tankesnė.
Trumpiau tariant, aeravimas sumažina dirvožemio tankį, taip padidinant įvairiausių medžiagų skvarbumą. Tuo tarpu neaeruota dirva yra tanki, todėl žolės šaknis pasiekia gerokai mažiau trašų, vandens bei deguonies. O ir augti gerokai sunkiau.
Kaip atliekamas aeravimas?
Lietuvoje yra keletas firmų, teikiančių tokias paslaugas. Kadangi šis darbas nėra lengvas, aeravimas visuomet atliekamas geriau, kai tuo rūpinasi profesionalai. Tačiau jei vis gi nusprendėte atlikti tai patys, štai keletas patarimų:
Visų pirma, prieš pradėdami įsitikinkite jog dirva pakankamai drėgna. Taip sutaupysite ne tik jėgų, bet ir gerokai produktyviau atliksite darbą. Kieta dirva kur kas sunkiau pasiduoda šiam procesui. Jei naudojate mašiną, turėkite omenyje jog ji padengia tik dalį dirvos, todėl nepamiškite pro visą plotą „pravažiuoti“ keletą kartų. Iškasus dirvą pastebėsite jog gausu sukietėjusios žemės guzų. Tam, jog aeravimas būtų atliktas tinkamai, juos provalote sutraiškyti, taip palikdami tik purų smėlį. Ir svarbiausia – nepamirškite jog viską atlikę vis vien privalote trešti, laistyti bei kitaip prižiūrėti savo veją. Tuomet neabejotinai susilauksite pagyrų iš kaimynų dėl gražios vejos.
Kada aeravimas efektyviausias?
Ankstyvą pavasarį. Tuomet žolė dar nepradėjusi augti, tad procesą atlikti patogu, o iki augimo sezono dirva nespės susigulėti ir sukietėti. Atlikus procesą šiuo sezonu nauja žolė užpildys skylutes esančias žemėje, todėl neprarasite dirvos dėl vėjo bei kitų faktorių. Vis dėlto, aeravimas efektyvus ir rudens sezoną, kuomet oras dar nėra per šaltas.