Įvairūs

Valstybės kontrolierius: naujųjų ministrų dėmesys turėtų krypti į ekstremaliųjų situacijų valdymą, kibernetinį saugumą ir paslaugų prieinamumą

Tinkamas pasirengimas ekstremaliųjų situacijų valdymui ir kibernetinio saugumo užtikrinimas, geresnis paslaugų prieinamumas ir laiku įgyvendinamos programos, projektai, įsipareigojimai – tai pagrindinės sritys, kurioms reikia didžiausio naujųjų ministrų įsitraukimo. Valstybės kontrolė apibendrino valstybinių auditų rekomendacijas ir kitų vertinimų išvadas ir kiekvienai ministerijai teikia apibendrintą informaciją, kuriose viešojo valdymo srityse reikalingi didžiausi pokyčiai (https://bit.ly/3VkordU).

„Po kiekvieno audito teikiame savo rekomendacijas, kokių priemonių reikia imtis, siekiant teigiamų viešojo sektoriaus pokyčių. Matome, kad šiuo metu ypatingo naujosios Vyriausybės dėmesio reikia toms sritims, kurios susijusios su sveikatos paslaugų teikimo užtikrinimu ir socialinėmis paslaugomis bei saugumu esant ekstremaliosioms situacijoms. Tikimės, kad naujieji ministrai atsižvelgs į mūsų teikiamus pastebėjimus planuodami viešojo sektoriaus pažangą ir visuomenei reikalingus pokyčius“, – sako valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.

Pasak auditorių, nacionaliniu lygiu reikėtų sustiprinti kibernetinių grėsmių prevenciją ir atsaką joms, sudaryti sąlygas skaitmenizuotai vykdyti kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų saugos atitikties vertinimą ir stebėseną, užtikrinti sklandesnį komunikavimą apie kibernetinius incidentus, sustiprinti kibernetinio saugumo subjektų kompetencijas.

Būtina įvertinti Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinto eilių mažinimo planą, nes jį įgyvendinant eilės nemažėja, taip pat užtikrinti tinkamą e.sveikatos veikimą ir visų gydymo įstaigų dalyvavimą Išankstinės pacientų registracijos (IPR IS) sistemoje.

Remiantis Valstybės kontrolės rekomendacijomis, būtina nustatyti Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausančių privačių gydymo įstaigų pasitelkimą ekstremaliųjų situacijų metu, vykdyti įstaigų pasirengimo ir jų atsargų sukaupimo bei panaudojimo stebėseną, įdiegti Ekstremaliųjų situacijų valdymo informacinę sistemą ir Sveikatos priežiūros įstaigų išteklių klasifikatorius. Taip pat svarbu valstybės mastu identifikuoti visus didelės ir labai didelės rizikos galimus pavojus, periodiškai juos vertinti, nustatyti Valstybinio ekstremaliųjų situacijų valdymo plano parengimo tvarką ir joje numatyti plano atnaujinimo ir peržiūros procesus.

Būtina savivaldybėse įdiegti kompleksinį socialinės paramos modelį, kuris leistų savivaldybėms nustatyti, planuoti ir stebėti asmeniui ar šeimai skirtą socialinę paramą, vertinti jos veiksmingumą ir ją skirti visiems asmenis, kuriems ji reikalinga, sukurti integralią asmens su negalia poreikių vertinimo ir juos atliepiančią pagalbos teikimo sistemą, užtikrinti jos efektyvų veikimą ir pensijų sistemos tvarumą, pensinio amžiaus žmonių skurdo problemas spręsti socialinės paramos priemonėmis.

Svarbu užtikrinti energetikos projektų sėkmingą įgyvendinimą, kelių infrastruktūros plėtros valdymą, bausmių vykdymo sistemos pertvarką, mažinti regionų atskirtį ir vykdyti įsipareigojimus dėl mokytojams skirto darbo užmokesčio.

Valstybės kontrolė, atlikdama auditus, teikia institucijoms rekomendacijas apie būtinus pokyčius ir atlieka jų įgyvendinimo stebėseną. Svarbiausių rekomendacijų įgyvendinimo būklės ataskaita du kartus per metus teikiama Seimui. Valstybės kontrolės interneto svetainėje pateikiama visuomenei atvira informacija apie visų atliktų auditų rekomendacijų įgyvendinimą, ją galite rasti čia.

Pranešimą paskelbė: Aušra Pilkienė, Valstybės kontrolė