Įvairūs

Ukrainos atstatymo agentūrai – Lietuvos ekspertų patirtis

Lietuva teiks ekspertinę pagalbą šių metų pradžioje įkurtai valstybinei Ukrainos atstatymo ir plėtros agentūrai, atsakingai už karo nusiaubtos šalies atstatymą.

Vyriausybės kanceliarijos, Užsienio reikalų ministerijos, Lietuvos ambasados Ukrainoje, Centrinės projektų valdymo agentūros (CPVA) atstovai susitikimuose su Ukrainos atstatymo agentūros vadovu Mustafa Nayemu bei patarėja Svitlana Kolomiiets aptarė dvišalio bendradarbiavimo ir Lietuvos prisidėjimo stiprinant naujai įkurtą agentūrą galimybes.

„Ukrainos atstatymas, jo susiejimas su šalies stojimo į Europos Sąjungą procesais – milžiniškas uždavinys kariaujančiai šaliai. Mūsų šalies institucijos turi šiuo metu Ukrainai itin reikalingos tarptautinės paramos administravimo ir projektų įgyvendinimo patirties. Sieksime, kad Lietuvos ekspertai labai praktiškai prisidėtų prie šiuo metu daugiausiai iššūkių keliančių veiklų“, – sakė Vyriausybės kanclerė G. Balčytytė.

Susitikimų metu įvardyta, kad efektyvi valdymo ir kontrolės sistema, teisinė aplinka, patirtis viešųjų pirkimų srityje bei skaidrumo užtikrinimas yra gebėjimai, kurių reikia efektyviam šios agentūros veikimui, sutarta dėl pirmųjų darbinių patirties dalijimosi sesijų.

Bendradarbiavimas su Ukrainos atstatymo agentūra nėra pirmas Lietuvos Ukrainoje vykdomas projektas. Šiuo metu tęsiamas ES, o taip pat Lietuvos kofinansuojamas daugiau nei 36 mln. Eur vertės projektas, skirtas efektyviam viešųjų finansų valdymui Ukrainoje.

Įgyvendinant Europos taikos priemonės projektą, Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms teikiama medicinos įranga, greitosios pagalbos automobiliai, išminavimo įranga, sunkvežimiai. Tam skirta beveik 30 mln. Eur.

Šiuo metu CPVA taip pat rūpinasi Lietuvos finansuojamu mokyklos Borodiankoje ir darželio Irpinėje atstatymu. Mokyklos atstatymui skirta daugiau nei 6,1 mln. Eur, o darželiui – 3,7 mln. Eur. Tikimasi, kad dar šį rudenį naujus mokslo metus čia pradės beveik 1000 ukrainiečių vaikų.

Lietuva viena pirmųjų pradėjo Ukrainos infrastruktūros atstatymo projektus. Balandžio 19 d. Ukrainai perdavė pirmąjį baigtą mobilios gyvenvietės Borodiankoje atkūrimo projektą. Dar vienas projektas įgyvendinamas Mykolajive. Juo siekiama modernizuoti vietos elektros sistemą.

Tiek visuomenė, tiek valstybė visapusiškai remia ir palaiko Ukrainą – Lietuva telkia tarptautinę bendruomenę, teikia karinę ir humanitarinę pagalbą, priėmė 71 tūkst. karo pabėgėlių. Parama skiriama ir energetikos sektoriui atkurti po Rusijos įvykdytų ir vykdomų civilinės infrastruktūros bombardavimų.

Pranešimą paskelbė: – -, Spaudos tarnyba, Vyriausybės kanceliarija