Įvairūs

Tyrimas atskleidė – Kalėdos bus vienišos: kas antras šalies gyventojas nelankys tėvų ir senelių

Lietuvoje yra daugiau kaip 620 tūkst. pensijinio amžiaus žmonių*, tarp kurių tūkstančiai vienišų ir nepriteklių išgyvenančių. Tačiau šiemet vienišų senelių skaičius dar labiau išaugs: 45 proc. lietuvių nelankys vyresnių artimųjų per šias Kalėdas, rodo „Gardėsio“ užsakymu atlikta naujausia gyventojų nuomonės apklausa. Karantinui stipriai apribojus visuomeninį gyvenimą, socialinė atskirtis dar labiau išryškėjo. Tai ypač palietė jautriausią socialinę grupę – senelius. Juos globojanti Maltos Ordino Pagalbos Tarnyba šaukiasi pagalbos – skurstančiųjų daugėja, trūksta ne tik finansinės, bet ir emocinės paramos.

Jeigu pandemijos situacija nepagerės, kas antras, įprastai per Kalėdas lankydavęs savo tėvus ar senelius, šiemet to nedarys, rodo „Spinter tyrimai“** atlikta visuomenės nuomonės apklausa. Nuo lankymo dažniau susilaikys vyresni, didžiųjų miestų ir didesnes pajamas gaunantys respondentai.

Senjorais besirūpinantys maltiečiai tikina, kad tokiomis aplinkybėmis reikėtų nepamiršti vyresnio amžiaus žmonių ir skirti jiems reikiamą fizinę ir emocinę pagalbą.

„Visą pasaulį sukausčiusi COVID-19 viruso pandemija įkalino senyvo amžiaus žmones namuose, grūmodama užsikrėtimo baime. Ji pasėjo nerimą ir nežinomybę, atėmė iš senų žmonių saugumo jausmą. Paliko jiems vienintelę galimybę – pasikliauti aplinkinių gerumu. Todėl per šias Kalėdas kartu su „Gardėsio“ duona skelbiame socialinę akciją „(Ne)vienišos Kalėdos“ ir kviečiame padėti mums spręsti šią vienišumo problemą“, – tikina Bronius Einars, Maltos ordino pagalbos tarnybos prezidentas.

Organizacija stengiasi prisitaikyti prie esamų aplinkybių: senjorams ir neįgaliesiems šiltas maistas yra tiekiamas laikantis visų apsaugos priemonių. Galintiems pasigaminti maistą pristatomi produktų lauknešėliai ir saugiai paliekami prie durų. Senjorai yra lankomi nuotoliniu būdu: savanoriai skambina jiems sutartu laiku, rūpinasi jų emocine sveikata. Tačiau organizacijai trūksta resursų ir pagalbos, todėl kviečiami prisidėti visi – tiek fiziniai asmenys, tiek organizacijos, tiek ir verslas.

„Būdami viena didžiausių maisto pramonės įmonių Lietuvoje, kasmet stengiamės prisidėti – nuo 2015 m. paaukojome maltiečiams 250 000 vnt. mūsų duonos gaminių. Tačiau apie dalijimąsi šiemet norime kalbėti dar garsiau – aukojame ne tik duoną prie sriubos, bet ir dėmesį, kurio šiandien taip trūksta. Net jeigu tai būtų virtualus pokalbis arba ranka rašyti linkėjimai. Padėkime maltiečiams ir prisidėdami prie akcijos „(Ne)vienišos Kalėdos“ – patys pabūkime maltiečiais, dovanodami ir saugiai pristatydami senoliams kalėdinius siuntinius, rašydami laiškus su kalėdiniais linkėjimais arba tiesiog aukodami. Bet kokia pagalba dabar itin svarbi“, – tikina kepyklų „Fazer Bakery Baltic“, atstovaujančių „Gardėsio“ duoną, vadovas Klavs Berzins.

Tikimąsi, kad per šį kalėdinį laikotarpį pavyks surinkti 260 tūkstančių eurų paramos. Ši suma reikalinga, kad maltiečiai galėtų globoti skurdo, ligų, vienatvės kamuojamus senyvo amžiaus žmones.

Trūksta maisto

Anot B. Einars,  pastarąjį mėnesį maltiečių globojamiems seneliams situacija darosi itin sudėtinga: ima trūkti ir paprasčiausio šilto maisto davinių. Todėl tik visuomenės pagalba nulems, ar šios Kalėdos bus ne tik nevienišos, bet ir nealkanos.

„Pastaruoju metu iš savo partnerių vis dažniau girdime, kad ima trūkti maisto produktų – poreikis ženkliai auga. Žmonių finansinė situacija prastėja: galbūt seneliams nebegali padėti jaunesni šeimos nariai, galbūt daugiau pinigų išleidžiama vaistams. Šioje organizacijoje tokių intensyvių prašymų aukoti maisto produktų dar negirdėjau. Be to, valgyklos ligoninėse ar mokyklose, kurios virdavo maistą maltiečiams, užsidarė, todėl mums reikia šį trūkumą kompensuoti. Labai prašome visuomenės paramos, kad šios Kalėdos būtų ir nevienišos, ir nealkanos“, – teigia organizacijos prezidentas.

Nuotolinė savanorystė – kviečia prisidėti

Tačiau šią žiemą kaip niekada aktuali ne tik finansinė, bet ir emocinė parama. Nors savanoriška veikla iki šiol buvo paremta fiziniu kontaktu, šiandieninės sąlygos paskatino apgalvoti ir nuotolinės savanorystės alternatyvas.

„Su situacija, su kurią susiduriame šiuo metu, teks susigyventi, todėl norėjosi atrasti galimybių, kaip įprasminti šį nežinomybės ir nerimo laikotarpį. Savanorystė per nuotolį tampa prieinama bet kurioje vietoje. Kviečiame prisidėti prie maltiečių ir konsultuoti senjorus telefonu, taip suteikiant jiems ne tik emocinę paramą, bet ir šviečiant juos šių dienų aktualiomis temomis. Taip pat projekto „(Ne)vienišos Kalėdos“ polapyje kviečiame bendrauti su seneliais virtualiai – rašyti jiems laiškus, taip bent simboliškai parodant dėmesį ir šilumą“, – sako B. Einars.

Artėjant šventėms itin svarbu vieniems kitus palaikyti, o svarbiausia – tai daryti saugiai. Daugiau galimybių aukoti ir prisidėti rasite projekto „(Ne)vienišos Kalėdos“ rasite polapyje https://maltieciai.lt/nevienisos-kaledos/. Kampanija tęsis visą gruodžio mėnesį.

*Lietuvos Statistikos departamento duomenys, 2020 m.

**Tyrimą 2020 lapkričio mėnesį atliko tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“. Tyrimo metu apklausti 1005 respondentai iš visos šalies teritorijos.

Pranešimą paskelbė: Agnė Kalinkaitė, UAB Headline agency
Tyrimas atskleidė – Kalėdos bus vienišos: kas antras šalies gyventojas nelankys tėvų ir senelių