2023 m. lapkričio 21 d. pranešimas žiniasklaidai žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui (TTK) išvažiuojamajame lapkričio 20 d. posėdyje Marijampolės ir Alytaus apskričių vyriausiuose policijos komisariatuose buvo pristatyta esama kriminogeninė padėtis Marijampolės ir Alytaus apskrityse. Buvo pateikti nusikalstamų veikų statistiniai pokyčiai, įvykę per pastaruosius 5 metus, apžvelgtas policijos darbas su organizuotu nusikalstamumu.
Identifikuotos dominuojančios nusikalstamos veikos šiose apskrityse: išlieka panaši sunkių ir labai sunkių nusikalstamų veikų situacija kaip ir visoje Lietuvos teritorijoje, t. y. vykdomos nusikalstamos veikos, orientuotos į didžiausią pelną – vyrauja neteisėtas disponavimas nikotininėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtai disponuoti, organizuoti sisteminiai turtiniai nusikaltimai, cigarečių kontrabanda. Ypač Marijampolės policijos pareigūnams nerimą kelia nusikalstamos veikos, kai transporto priemonę vairuoja neblaivūs asmenys dominavimas, konstatuota, kad šiais metais jų skaičius gerokai išaugęs.
Atsakingų institucijų atstovai atsakė į Komiteto narių klausimus ir akcentavo, kad kova su neteisėtu disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis laikoma prioritetiniu policijos uždaviniu, ypač, kai pastaruoju metu suaktyvėjo jų platinimas tarp jaunimo ir nepilnamečių, taip pat, kad į šios sunkios nusikalstamos veikos darymą įtraukiami patys nepilnamečiai. Tiek Marijampolės, tiek Alytaus apskrityse dėl nurodytų priežasčių prioritetiniu uždaviniu yra ir darbas su nepilnamečiais, į jį įtraukiant kuo platesnį ratą mokyklų bendruomenių, skatinant nepilnamečius ir jų artimuosius glaudžiai bendradarbiauti su policija ir taip siekiant mažinti nepilnamečių nusikalstamumą šiose apskrityse.
Seimo nariai uždavė klausimus apie numatomą reformą dėl galimų Lietuvos policijos struktūros pokyčių, kurie susiję su Seime Vyriausybės pateiktais Policijos įstatymo pakeitimais (Nr. XIVP-2957) ir jo lydimaisiais įstatymų projektais (Nr. XIVP-2958, Nr. XIVP-2971), taip pat kvietė pasisakyti pareigūnus, kokių matytų šios reformos privalumų ar trūkumų. Marijampolės apskrities VPK viršininkas pabrėžė, kad šiuo metu svarbus iššūkis – esamas pareigūnų trūkumas ir jų pritraukimas dirbti Marijampolės apskrityje. Kaip galimas priemones spręsti susidariusią problemą pasiūlyta glaudžiau bendradarbiauti su savivaldybe, pasiūlyta nustatyti būsto įsigijimo lengvatą ar didesnius butpinigius, ypač kai kalbama apie Suvalkijos krašto policiją (tokia geroji praktika jau taikoma kai kuriose savivaldybėse). Alytaus apskrities VPK viršininko pavaduotojas Virginijus Jaruševičius kartu su rajono mere Rasa Vitkauskienė galėjo pasidžiaugti geru institucijų bendradarbiavimu ir pagalba vieni kitiems, tiek užtikrinant viešąjį saugumą kovoje su nusikalstamumu, tiek savivaldybės parama. V. Jaruševičius taip pat pasidžiaugė, kad skirtingai negu kitose apskrityse, Alytaus apskrityje netrūksta pareigūnų, yra užpildyti iš esmės visi etatai (trūksta vieno pareigūno), yra aukštas nusikalstamų veikų išaiškinamumo procentas.
TTK išvažiuojamame posėdyje dalyvavo: Marijampolės savivaldybės meras Povilas Isoda, Alytaus rajono savivaldybės merė Rasa Vitkauskienė, Alytaus rajono savivaldybės vicemeras Aurimas Truncė, policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariato viršininkas Alvydas Jurgelevičius ir viršininko pavaduotojas Virginijus Jaruševičius, Marijampolės apskrities vyriausiasis policijos komisariato viršininkas Harimantas Poškevičius ir viršininko pavaduotojas Alfredas Bartkus, Marijampolės ir Alytaus apskričių padalinių viršininkai, Lietuvos kalėjimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kairys.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija