Įvairūs

Tarptautinę Vaikų knygos dieną 30-ą kartą paskelbti geriausių 2021 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjai

Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius kasmet teikia premijas už geriausias metų knygas vaikams ir paaugliams bei vaikų literatūros tyrimus ir sklaidą. Tarptautinę Vaikų knygos dieną, balandžio 2-ąją, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje vyko geriausių 2021 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonija.

IBBY Geriausių metų knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimai yra vienas svarbiausių vaikų literatūros srityje renginių. Šiais metais jie vyko 30-ąjį kartą ir yra ilgiausiai nepriklausomoje Lietuvoje egzistuojantys vaikų literatūros apdovanojimai.

„Tarptautinė Vaikų knygos diena šiais metais buvo tikrai ypatinga. IBBY Lietuvos skyriaus iniciatyva Tarptautinė vaikų knygos diena Lietuvoje buvo minima 30-ą kartą, 30-ąjį kartą vyko ir apdovanojimai. Šiais metais ypatingą Vaikų knygos dieną Lietuvoje švęsti pirmą kartą kvietė jaunosios skaitytojos sukurtas plakatas. Šiuo iššūkių kupinu laikotarpiu mums kaip niekad svarbu įkvėpti skaitymo meilę ir atkreipti dėmesį į vaikų knygas“, – ­sako IBBY Lietuvos skyriaus pirmininkė Inga Mitunevičiūtė.

Premijas kasmet gauna geriausi vaikų knygų rašytojai, iliustruotojai, vertėjai. Viena premija skiriama ir už vaikų literatūros tyrimus ar aktyviai vykdomas skaitymo skatinimo veiklas.

Kviečiame susipažinti, kas šiemet tapo geriausiais.

Prano Mašioto premija už geriausią metų knygą vaikams ir paaugliams skirta Dainiui Gintalui už knygą „Ajerų kisielius, arba varnos, varvekliai, varanai ir varlės“ (leidykla „Žalias kalnas“) – už virtuozišką džiazavimą ir originalų repavimą, aštraus ir švelnaus žodžio dermę, pastangas nesusipratimus paversti susipratimais ir daugiasluoksnį poetinį pasakojimą.

Premija už geriausią paveikslėlių knygą vaikams skirta Audrai Baranauskaitei ir Linai Itagaki už knygą „Nukas“ (leidykla „Tikra knyga“) – už nuotaikingą tekstą, kurį reikia išgirsti, ir išradingą vaizdą, kurį reikia pamatyti.

Vinco Aurylos premija už metų vaikų literatūros tyrinėjimus, sklaidą ar skaitymo skatinimo veiklą skirta Eglei Baliutavičiūtei už kryptingą ir įvairiapusišką veiklą populiarinant vaikų literatūrą.

Premija už geriausią pažintinę metų knygą skirta Rasai Grybaitei ir Lina Itagaki už istorinį komiksą  „Grybo auksas“ (leidykla „Artseria“) – už kūrybišką autentiškumo ir fikcijos derinį, organišką teksto ir vaizdo jungtį, jautrų dėmesį išskirtinei Lietuvos meno asmenybei.

Eugenijos Stravinskienės premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams skirta Ritai Bakanienei iš anglų kalbos išvertusiai Megan Shepherd knygą „Slapti Erškėtrožių kalvos žirgai“ (leidykla „Nieko rimto“) – už jautrią ir išmoningą kalbinę raišką perteikiant vaikystės trapumą karo ir ligos akivaizdoje.

Adomo Druktenio premija už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams skirta Raimondai Jonkutei už Jakob Wegelius knygos „Žudiko beždžionė“ vertimą iš švedų kalbos (leidykla „Aukso žuvys“) – už virtuozišką žodžių meistrystę, aukščiausią vertimo pilotažą bei nepaprastai lengvą ir sklandų skaitytojo skrydį.

Domicėlės Tarabildienės premija už gražiausią metų knygą skirta Ievai Babilaitei už Linos Mickutės knygos vaikams „Pasaka apie paskutinį Lietuvos princą“ iliustracijas (leidykla „700 eilučių“) – už meninę įtaką atskleidžiant istorijos daugiasluoksniškumą.

Aldonos Liobytės premija už reikšmingiausią metų debiutą skirta Julijai Račiūnaitei už Aido Jurašiaus knygos „Žąsino Gagio kelionės“ iliustracijas (Labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“) – už nestandartinį požiūrį į vaikų literatūros iliustravimą ir pašėlusiai nuotykingą kelionių poetinę vizualiką.

Padėka įteikta ir Smiltei Dekteriovaitei plakatų konkurso, skirto Lietuvoje 30-ąjį kartą švenčiamai Tarptautinei vaikų knygos dienai paminėti, nugalėtojai.

Premijas remia krepšininkas Šarūnas Marčiulionis, Prano Mašioto giminaitis dailininkas Vytautas Žirgulis, UAB „Vilsentras“, UAB „IMG Numeri“, UAB „Sabelija“, UAB „Alumnus“, UAB „Kauno šilas“, Event Solutions, leidykla „Alma littera“, leidykla „Debesų ganyklos“, leidykla „Žara“, programuotojas Antanas Marcelionis.

Renginio partneris – Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Pagrindinis rėmėjas – Lietuvos kultūros taryba.

Pranešimą paskelbė: Vaiva Rutkauskaitė, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius
Tarptautinę Vaikų knygos dieną 30-ą kartą paskelbti geriausių 2021 m. knygų vaikams ir paaugliams kūrėjai