Įvairūs

Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena: Vilniaus tiltai nušvis purpurine spalva

Jau kelis dešimtmečius kiekvienais metais rugpjūčio 31 d. pasaulyje minima Tarptautinė perdozavimo žinomumo diena bei yra paminimi tie, kurie neteko gyvybės dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų perdozavimo, prisimenami  jų šeimos nariai ir draugai, išgyvenantys netekties skausmą. Šios minėjimo dienos vakarą nuo 21 val. Vilniaus tiltai bus nušviesti purpurine spalva.

Perdozavimas įvairiais būdais paliečia žmones. Situaciją vis blogina didėjanti sintetinių narkotikų įvairovė bei paklausa. 2021 m. Europos Sąjungoje nuo neteisėtai įsigytų narkotikų perdozavimo mirė daugiau kaip 6 tūkst. asmenų. 

,,Baltijos šalyse vis didesnį susirūpinimą kelia itin stipriu poveikiu pasižyminčių naujų sintetinių opioidų vartojimas. Nemažai ankstyvų mirčių galima išvengti, jei laiku pasiekiama reikiama pagalba. Todėl būtina apie tai kalbėti“ – sako Departamento laikinoji vadovė Gražina Belian. 

Lietuvoje 2022 m. buvo užregistruoti 87 narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimo tiesiogiai sukelti mirties atvejai, o vidutinis mirusiųjų amžius buvo 39 metai. Per metus šių mirties atvejų skaičius padidėjo net 40 %.

Lietuva mirčių nuo narkotikų perdozavimo ES šalių vidurkį viršija maždaug 1,5 karto.

Siekiant išvengti mirčių dėl perdozavimo, ypač svarbu plėtoti tokias intervencijas, kaip naloksono išdavimo programos, užtikrinti gydymą opioidų antagonistais kartu taikant atkryčių prevenciją ir tęstinės priežiūros palaikymą.

Š. m. Tarptautinės perdozavimo žinomumo dienos tema – „Pastebėkime tuos žmones, kurie lieka nematomi“. Ir tuos, kurie neteko gyvybių dėl perdozavimo, tuos, kurie neteko artimųjų, ir tuos, kurie gelbsti gyvybes, ypač sveikatos priežiūros darbuotojų ir paramą teikiančių žmonių pastangos yra neįkainojamos.

Daugelyje šalių tapo įprasta rugpjūčio 31 d. apšviesti įvairius statinius ir taip atkreipti visuomenės dėmesį į perdozavimo problemą. Taip paminėti tą dieną ketinama ir Vilniaus centre apšviečiant tiltus  – Karaliaus Mindaugo, Žaliąjį, Baltąjį ir Žvėryno tiltus. Vilniaus gyventojus ir miesto svečius kviečiame akimirkai sustoti ir susimąstyti.

Pranešimą paskelbė: Renata Butkevič, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas