Per pandemiją Lietuvoje išaugęs jaunimo nedarbas pamažu mažėja, o spartesnį jaunuolių įtraukimą į darbo rinką skatina prasidėjusios darbdavių paieškos sezoniniam vasaros darbui. Karjeros ir įdarbinimo specialistai priduria, kad galimybė dirbti vasarą yra tiek būdas mažinti nedarbą Lietuvoje, tiek proga darbuotojams pasinaudoti daugybe papildomų naudų, kurias įprastai suteikia įmonės. Kartu tai ir puikus karjeros startas, nes, įsidarbinę laikinai, nemaža dalis žmonių taip pradeda savo sėkmės istorijas.
Užimtumo tarnyba fiksuoja darbo neturinčių asmenų skaičiaus mažėjimą, tačiau registruoto nedarbo rodiklis Lietuvoje vis dar išlieka aukštas – 14,3 proc. Mažėja jaunimo nedarbas, kuris rekordiškai išaugo COVID-19 pandemijos metu. Kaip skelbia Užimtumo tarnyba, gegužės 1 dieną darbo ieškojo 54,8 tūkst. jaunuolių iki 29 metų – tai 4,5 tūkst. (1 proc. punkto) mažiau nei prieš mėnesį. Jaunų moterų darbo neturi 28,5 tūkst., jaunų vyrų – 26,4 tūkst.
Darbo rinkos specialistai pastebi, kad pastaruoju metu auga sezoninio darbo jėgos poreikis, todėl mažėja registruotas nedarbas.
Galimybė suderinti darbą ir poilsį
Prie nedarbo Lietuvoje mažinimo prisideda ir didžiausias šalies darbdavys – lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“. Bendrovė vasarai papildomai planuoja įdarbinti apie 600 darbuotojų tiek kurortuose, tiek didžiuosiuose miestuose. „Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės teigimu, atsižvelgiant į prasidedantį atostogų sezoną ir įprastai Lietuvos kurortuose išaugančius atostogaujančių klientų srautus, vien darbui Baltijos pajūryje ieškoma apie 200 naujų darbuotojų.
„Įsidarbinimas vasarą garantuoja ne tik galimybę užsidirbti, bet ir gali tapti puikia proga šiltąjį sezoną leisti prie Baltijos jūros. Be to, lankstus grafikas užtikrina lengvą darbo ir laisvalaikio suderinamumą. Mūsų darbuotojai keturias dienas dirba ir tiek pat laiko ilsisi. Įsidarbinusiems Palangoje ir Nidoje, jeigu pageidaujama, suteikiame nemokamą apgyvendinimą. Darbo metu darbuotojai gauna karštus pietus“, – sezoninio darbo privalumus vardija E. Dapkienė.
Sezoniniams „Maximos“ darbuotojams, kaip ir nuolatiniams, kas mėnesį pagal pasiektus rezultatus mokamos skatinamosios premijos, galinčios siekti nuo 10 iki 50 proc. darbo užmokesčio. Taip pat suteikiamas draudimas nuo COVID-19 ligos ir platus socialinių naudų paketas. Nemokama apgyvendinimo galimybė taip pat siūloma norintiems padirbėti Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje. Šiuose Lietuvos miestuose į esančias „Maximos“ parduotuves ir kitus padalinius iš aplinkinių savivaldybių suteikiamas nemokamas atvežimas į darbo vietą ir atgal.
Atitinka darbuotojų lūkesčius
Tai, kad tokios įdarbinimo sąlygos atitinka sezoninių darbuotojų lūkesčius, tik patvirtina „Headex Group“ Atrankų departamento vadovė Toma Stonkienė. Anot jos, iš vasaros darbų dažniausiai tikimasi lankstumo, greito ir paprasto įdarbinimo proceso, nemokamo apgyvendinimo.
„Mūsų atliktas tyrimas rodo, kad aktualiausia motyvacine priemone būsimiems darbuotojams išlieka darbo užmokestis. Tačiau vis dažniau darbuotojų pritraukimą skatina ir papildomos naudos, pavyzdžiui, papildomas sveikatos draudimas, pasirūpinimas kelione į darbo vietą, siūlomi privalumai, tokie kaip nemokama kava ar arbata, poilsio zonos. Kandidatų motyvacija priklauso ir nuo veiklos pobūdžio, aplinkos, kolektyvo“, – sako T. Stonkienė.
Sezoninis darbas – karjeros tramplinas
T. Stonkienė sezoninį darbą vadina puikiu tramplinu į profesinę ateitį, kadangi įsidarbinę vasarai, darbuotojai neretai įmonėse pradeda savo sėkmingą karjerą.
„Taip prasideda žmonių sėkmės istorijos. Pastarųjų skaičiuojame ne vieną. Jei darbuotojas yra motyvuotas, geranoriškai nusiteikęs ir tikrai nuoširdžiai gilinasi į atliekamo darbo kokybę, jis yra laukiamas bei vertinamas. Tuomet toks žmogus kviečiamas dirbti nuolatos, siūloma aukštesnė pozicija ir, žinoma, didesnis atlyginimas. Šis darbuotojas jau turi patirties, išmano procesus. Tokiu būdu pasiekiami geresni, kokybiškesni rezultatai“, – akcentuoja T. Stonkienė.
Ekspertės nuomonę patvirtina ir „Maximos“ atstovė E. Dapkienė. Anot jos, prekybos tinklo siūlomos pozicijos vasarą ypač patrauklios jaunimui, ieškančiam veiklos po vidurinės mokyklos baigimo ar per studijų atostogas.
„Jaunus darbuotojus mielai priimame į savo komandą. Suteikiame visas reikiamas žinias, apmokome, skatiname jų tobulėjimą ir atveriame plačias karjeros galimybes. Džiugu, jog turime daugybę įkvepiančių pavyzdžių, kai jauni darbuotojai, įsidarbinę vasarą, sėkmingai tęsia karjerą ir pakyla iki aukščiausių pozicijų bendrovėje. Visgi verta pabrėžti – „Maximoje“ vienodai laukiami tiek jauni, tiek ir vyresni kolegos, ieškantys papildomo uždarbio ar nuolatinio darbo“, – pastebi E. Dapkienė.
Vertina gyvenimišką patirtį
Paklaustos, ar darbuotojas, neturintis daug profesinės patirties, bet ją sukaupęs gyvenimišką, galėtų sėkmingai įsidarbinti, abi pašnekovės sutaria vieningai. Jų teigimu, kompetencijos, kaip ir įgūdžiai, įgyjami dirbant. T. Stonkienės nuomone, sezoninis darbas yra puiki galimybė pradėti, atnaujinti ir net pakeisti veiklos kryptį, tačiau būtent gyvenimiškoji patirtis tokiu atveju yra lemiama.
„Dažniausiai iš sezoninių darbuotojų darbdaviai nesitiki didelės darbo patirties. Pastarąją jie pažada patys – tai papildoma motyvacija, kurios rezultatas pravers ateityje. Darbuotojui, kuris nusiteikęs išmokti naujų įgūdžių, nori auginti savo kompetencijas, darbdaviai yra pasiruošę padėti. Neretai tai ir yra puiki karjeros galimybė“, – teigia įdarbinimo specialistė.
Savo ruožtu E. Dapkienė priduria: bendrovė prie komandos kviečia prisijungti netgi tuos, kurie neturi darbo prekybos srityje patirties. „Maximos“ atstovės tikinimu, labiausiai vertinami yra būsimų darbuotojų noras ir nusiteikimas dirbti bei motyvacija.
„Kiekvienas turi gyvenimiškos patirties. Tai asmeninės savybės, galinčios praturtinti mūsų gausią komandą ir kartu pradžiuginti kiekvieną klientą. Jei darbuotojas yra kantrus, nuoširdus, rūpestingas bei ambicingas, šios stiprybės yra lemiamos. Kasdienio darbo įgūdžiai yra išugdomi, tačiau žmogiškumas yra didžiausia vertybė ir esminis kiekvieno privalumas“, – reziumuoja E. Dapkienė.
Apie prekybos tinklą „Maxima“
Tradicinės lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja šalyje. Šiuo metu Lietuvoje veikia daugiau nei pustrečio šimto „Maximos“ parduotuvių, kuriose dirba apie 13 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau nei 400 tūkst. klientų.
Pranešimą paskelbė: Rūta Pastarnokienė, UAB „Fabula ir partneriai”