2021 m. sausio 21 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narai Aistė Gedvilienė, Paulė Kuzmickienė, Andrius Vyšniauskas ir Kristijonas Bartoševičius kreipėsi į Seimo Audito komitetą, prašydami surengti parlamentinės kontrolės posėdį dėl įsisenėjusių problemų viešuosiuose pirkimuose, kada yra taikomas mažiausios kainos kriterijus.
Viešojoje erdvėje nuolat pasirodo pranešimai apie viešuosius pirkimus laimėjusias įmones, kurios pasiūlė mažiausią kainą, bet vėliau negalėjo įgyvendinti savo įsipareigojimų dėl patirties ar kompetencijos stokos, kitų pajėgumų, reikalingų sutarties įgyvendinimui, neturėjimo. Tai kelia visuomenės nepasitikėjimą valstybe, jos institucijų darbu ir kompetencija. Todėl būtina peržiūrėti teisės aktus, galiojančias tvarkas, kuriomis vadovaujamasi vykdant viešuosius pirkimus bei įvertinti įvykusių pirkimų įgyvendinimą ir efektyvumą. Viešiesiems pirkimas valstybės lėšos turi būti naudojamos racionaliai, pirmiausia užtikrinant kokybę, skaidrumą ir visuomenės poreikių atliepimą.
„Kada kalbame apie miestų planavimą, statybas, infrastruktūrą, apie tai, kas kuriama ilgiems metams, kalbame apie didelius valstybės pinigus, kurie negali būti skiriami netinkamiems projektams ir jų įgyvendintojams vien dėl to, kad sąmata skiriasi keliais šimtais eurų. Norisi šiuolaikinių technologijų, iki detalių apgalvotų, tvarių, funkcionalių ir vizualiai patrauklių pastatų, viešųjų erdvių bei kitų projektų“, – sakė viena iš kreipimosi iniciatorių A. Gedvilienė.
Siekiant išsiaiškinti, ar Viešųjų pirkimų tarnyba efektyviai imasi analizuoti praktikoje kylančias problemas, siūloma į posėdį kviesti Valstybės kontrolės atstovus: „Kurie, audituodami subjektus, mato sistemines ir pasikartojančias problemas viešuosiuose pirkimuose taikant mažiausios kainos kriterijų, o tai ypač aktualu perkant projektavimo ir statybos darbus. Svarstytina, ar tokio pobūdžio darbų/paslaugų pirkimui iš viso galima taikyti mažiausios kainos kriterijų“, – rašoma kreipimesi. Seimo narių teigimu, būtina išklausyti visų su šiuo klausimu susijusių kompetentingų institucijų nuomonę, išsiaiškinti problemos mastą, vertinimą ir pačių institucijų siūlomus sprendimus.
Remiantis Seimo statutu, viena iš Audito komiteto kompetencijų – atlikti Viešųjų pirkimų tarnybos funkcijų įgyvendinimo efektyvumo parlamentinę kontrolę, teikti pasiūlymus ir rekomendacijas dėl jų veiklos gerinimo bei dalyvauti rengiant su tuo susijusius įstatymų projektus.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija