Įvairūs

Seimo Pirmininko pavaduotojo Vytauto Mitalo pranešimas: „Teisėkūros procesui gerinti – pokyčiai“

2021 m. balandžio 21 d. pranešimas žiniasklaidai

Siekiant užtikrinti priimamų įstatymų kokybę, bus siūloma tobulinti jų priėmimo procesus Seime. Tarptautiniai ekspertai visų pirma rekomenduoja stiprinti svarstomų projektų poveikio vertinimą žmonėms, nes šiuo metu tai nėra realiai daroma.

Apie teisėkūros gerinimo būdus Seime nuotoliniu būdu vyko diskusija su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) ir Vyriausybės strateginės analizės centru „Strata“.

Vienas renginio organizatorių Seimo Pirmininko pavaduotojas Vytautas Mitalas pabrėžia, kad Lietuva vis dar reikšmingai atsilieka nuo konkurencingiausių pasaulio ekonomikų dėl kompetencijų trūkumo viešajame sektoriuje ir neefektyvaus viešojo valdymo.

„Ekonomikos transformaciją matysime kaip savo ausis, jei nepakeisime to, kaip priimame sprendimus. Ne tik ekonomikos augimas, bet ir gyventojų sveikata, išsilavinimas ir daugybė kitų svarbių mūsų visuomenės aspektų priklauso nuo to, ar pasinaudojame žiniomis, įrodymais ir mokslu priimant svarbiausius sprendimus – įstatymus“, – sakė V. Mitalas.

2019 m. Pasaulio konkurencingumo indekse pagal verslui tenkančios reguliacinės naštos vertinimą Lietuva yra 85 vietoje iš 141 valstybės.

„Dėl to skauda ne tik verslui – persidengiantys teisės aktų reikalavimai, chaotiškas jų kūrimo procesas apkrauna institucijas, eikvoja ribotus išteklius. Mūsų tikslas – procesą patobulinti taip, kad Seimas nebebūtų įstatymų leidimo malūnas, kai kiekybė svarbiau nei kokybė“, – sako Seimo Pirmininko pavaduotojas.

Artimiausiu metu planuojama teikti Seimo statuto pokyčius – daugiau galių suteikti komitetams, didinti ir palengvinti visuomenės įsitraukimą, ekspertinio vertinimo svarbą ir įtaką.

„Pokalbiai su komitetų vadovais parodė, kad pokyčių būtinumui pritaria dauguma kolegų. Vienas svarbiausių dalykų – padaryti taip, kad įstatymai netaptų šleivi, balsuojant dėl jų paskutinėje stadijoje“, – teigia V. Mitalas.

Praėjusią kadenciją buvo priimta 3440 teisės aktų, tai yra daugiau nei po 2 kiekvienai dienai. Iš viso per ketverius metus registruoti 5413 projektai.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija