Įvairūs

Seimo Pirmininko pavaduotojo Vytauto Mitalo pranešimas: „Meras turi išlaikyti savivaldybės tarybos vadovo galias“

2021 m. balandžio 29 d. pranešimas žiniasklaidai

Laisvės partija sieks, kad, svarstant Konstitucijos pataisas ir įstatymus, kuriais būtų įtvirtinti tiesioginiai merų rinkimai Lietuvoje, meras išlaikytų savivaldybės tarybos vadovo galias. Tokią poziciją patvirtino ir vakar posėdžiavusi Laisvės partijos valdyba.

„Jei būtų apsispręsta, kad meras Konstitucijoje pripažįstamas tik vienasmeniu vykdomosios valdžios vadovu ir taip atribojamas nuo savivaldybės tarybos, net nebūtų jos nariu, tai gali devalvuoti mero instituciją. Svarbiausi sprendimai – biudžeto tvirtinimas, savivaldybės vadovybės skyrimas yra priimami būtent tarybos ir dažniausiai vyksta mero teikimu“, – teigia Seimo Pirmininko pavaduotojas, Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas.

Anot jo, savivaldybės valdymo modelis turėtų būti kuo panašesnis į 2014 m. įteisintą tvarką ištaisant neatitikimus Konstitucijoje ir įstatymuose.

„Kitu atveju kyla rizika, kad didžiausias tiesioginių merų rinkimų laimėjimas – stabilesnės valdančiosios koalicijos ir dėl to stabilesnė, efektyviau dirbanti savivalda gali išnykti. Grįžtume į laikus, kur tarybos ir mero santykiai taptų sunkiai nuspėjami ir dėl to kiltų papildomų kliūčių užtikrinti produktyvius, gyventojams geriausius sprendimus. Be to, mero pozicija supanašėtų su savivaldybės administracijos vadovo, o šių pozicijų atskyrimas yra būtinas“, – teigia V. Mitalas. 

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija