2022 m. gruodžio 12 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Seimo narys, Lietuvos demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininko pavaduotojas, Tomas Tomilinas teikia įstatymo pataisas, kuriomis siūloma Greitosios medicinos pagalbos (GMP) darbuotojams, sulaukusiems 55 metų ir turintiems 25 metų darbo sistemoje stažą, skirti valstybines pensijas. Analogiškas reguliavimas galioja kaimyninėje Latvijoje.
Pasak pakeitimus inicijuojančio Seimo nario, GMP darbuotojai iškvietimų metu dažnai patiria agresiją ar net smurtą, o jų darbas yra susijęs su išskirtinai aukštu streso lygiu. Įprasta, kad ištikus krizinei situacijai, kviečiami ugniagesiai, policija arba greitoji, priklausomai nuo nelaimės pobūdžio, tačiau pagal dabar galiojančius įstatymus GMP darbuotojams nepriklauso kitų specialiųjų tarnybų darbuotojams taikomos socialinės garantijos.
„Visos greitosios pagalbos darbuotojų pareigos atitinka pareigūnų: jiems draudžiama streikuoti, jų tiesioginės pareigos susijusios su gyvybės gelbėjimu ir yra nepaprastai atsakingos, jie visuomet pasitelkiami ištikus nelaimei, net eisme jų automobiliai yra specialiai pažymėti ir turi pirmenybę. Tarnybos svarba visuomenei neabejotinai prilygsta ugniagesiams ir policijai, tačiau socialinės garantijos darbuotojams – ne. Mano manymu, tai neteisinga“, – sako T. Tomilinas.
Pasak jo, keletas pastaruoju metu įvykusių nelaimių, kai pareigų atlikimo metu GMP darbuotojai buvo sužaloti ar net žuvo, išryškino sistemines problemas, seniai reikalaujančias sprendimų ir politikų dėmesio. „Lietuvoje trūksta GMP ekipažų, budėjimo taškų, darbuotojų. Visa tai mums kainuoja žmonių gyvybes, kai medikai nespėja atvykti laiku“, – sako parlamentaras. Anot jo, kaimyninėje Latvijoje, turinčioje beveik milijonu gyventojų mažiau, GMP darbuotojų yra 1200 daugiau, daugiau ekipažų budėjimo vietų, vienai komandai tenka mažesnis gyventojų skaičius, sutrumpėja jos atvykimo laikas. Seimo nario manymu, tai yra puikus pavyzdys, kai valstybė tinkamai nusistato prioritetus ir užtikrina svarbiausios pagalbos prieinamumą ir greitį, nepaisant paciento gyvenamosios vietos.
„GMP darbuotojų krūvis yra didžiulis. Kalbu ir apie fizinį, ir apie psichologinį krūvį. Nelaimės vietoje tenka ne tik gelbėti gyvybę, tačiau ir atlaikyti paties paciento ar artimųjų emocijas, viską daryti greitai, tiksliai ir vienu metu. Toks darbas yra sekinantis, ypač jei dėl darbuotojų trūkumo pamainos užsitęsia, trūksta kokybiško poilsio, brigadą sudaro per mažai darbuotojų“, – sako demokratų frakcijos narys.
T. Tomilino teigimu, labai svarbu, kad brigadą, vykstančią į skubius ir sudėtingus iškvietimus, sudarytų bent trys darbuotojai, kurie galėtų tolygiau pasiskirstyti krūvį teikiant pagalbą, gabenant pacientą, informuojant artimuosius, tvarkant dokumentus.
„Tam, kad išvengtume darbuotojų trūkumo, turime siūlyti patrauklias darbo sąlygas, ypač jauniems žmonėms, norėdami juos pritraukti ir išlaikyti. Šis darbas be galo atsakingas, reikalauja daug jėgų ir pasišventimo, už jį turi būti tinkamai atlyginama: ne tik mokant orų atlygį, bet ir sudarant galimybes anksčiau laiko išeiti į pensiją, kol darbas dar nepareikalavo visų fizinių jėgų ir paties gelbėtojo sveikatos. Gaunant tokią pensiją GMP darbuotojas turėtų galimybė dirbti mažiau fizinių jėgų reikalaujantį darbą ir būtų apsaugotas nedarbo atveju“, – teigia T. Tomilinas.
Pritarus teikiamam pakeitimui valstybinę pensiją galėtų gauti visi vyresni kaip 55 GMP darbuotojai, turintys reikiamą stažą. Pataisų iniciatoriaus teigimu, nauja tvarka pareikalautų papildomų biudžeto lėšų, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje turėtų neabejotinų teigiamų pasekmių tiek greitosios medicinos pagalbos darbuotojams, tiek ir jų laukiantiems pacientams.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija