Įvairūs

Seimo nario Gintauto Palucko pranešimas: „Dėl Seimo reputaciją menkinusio Valdo Rakučio pareiškimų socialdemokratai kreipėsi į Seimo vadovybę“

2021 m. sausio 28 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos nariai kreipėsi į Seimo vadovybę prašydami konservatorių Valdą Rakutį nušalinti nuo Laisvės kovų ir valstybinės istorinės atminties komisijos pirmininko pareigų.

Socialdemokratų teigimu, V. Rakučio vieši pareiškimai ir publikacijos, vertinant Holokaustą, žemina Seimą kaip instituciją, daro reputacinę žalą tarptautinėje erdvėje.

Seimo nario Gintauto Palucko inicijuotame kreipimesi į Seimo valdybą ir Seniūnų sueigą teigiama, kad V. Rakutis savo publikacijose dėl Holokausto kaltindamas ir žydų tautą platina vadinamąją „dvigubo genocido“ teoriją, kuri tėra būdas rasti priežastį, kaip pateisinti tai, kas nepateisinama.

„Anot šios teorijos skleidėjų, žydų tauta yra kalta dėl sovietinės okupacijos, tad Holokaustas buvo arba pateisinamas, arba neišvengiamas. Tai ne tik prasti argumentai, bet ir labai prastas XX a. vidurio istorijos bei Holokausto istorijos suvokimas. Kaltinant žydus ir taikant selektyvią abstrakciją, ignoruojama nacistinės Vokietijos vieša ideologija ir motyvacija pradėti Antrąjį pasaulinį karą“, – teigiama kreipimesi.

Jame primenama, kad V. Rakutis viešoje publikacijoje painioja Holokausto ir genocido sąvokas, daro tai ne pirmą kartą, taip pat akcentuojama, kad viename interviu, būdamas išrinktu Seimo nariu, V. Rakutis sėjo abejones dėl lietuvių dalyvavimo Holokauste.

Kreipimąsi pasirašė Seimo nariai G. Paluckas, Dovilė Šakalienė, Algirdas Sysas, Linas Jonauskas, Orinta Leiputė.

Primename, kad 2021 m. sausio 27 dienos V. Rakučio publikacijoje svarstoma: „Juk Holokausto vykdytojų netrūko ir pačių žydų tarpe, ypač getų savivaldos struktūrose. Mes turime garsiai įvardinti šiuos žmones ir pasistengti, kad panašių į juos neatsirastų vėl. Bet taip pat atsakyti į klausimą, kokios buvo pačių žydų pažiūros, kokios idėjos paskatino daliai žydų bendradarbiauti su sovietų valdžia, užimti svarbias pareigas represinėse sovietų struktūrose.“

 

Visas kreipimosi tekstas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija