Įvairūs

Seimo nario Eugenijaus Sabučio pranešimas: „Įstatymų projektų priėmimo vilkinimas turi baigtis – parlamentarai registruoja pataisas dėl Vyriausybės išvadų“

2022 m. gegužės 12 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Opozicinės socialdemokratų frakcija registravo Seimo statuto pakeitimus, kurie leis nebevilkinti įstatymų projektų svarstymo parlamente ir pagreitins Vyriausybės išvadų pateikimą Seimui.

Seimo statuto pakeitimo projektą teikia parlamentarai Eugenijus Sabutis, Orinta Leiputė, Gintautas Paluckas, Algirdas Sysas, Vidmantas Kanopa, Linas Jonauskas, Kęstutis Vilkauskas, Liudas Jonaitis, Julius Sabatauskas ir Tomas Bičiūnas.

Pataisas inicijavęs Seimo narys Eugenijus Sabutis pabrėžia, kad šiuo metu galiojantis Statutas numato, kad dėl esminių projektų gali būti prašoma Vyriausybės išvada, o ji savo pastabas turi pateikti per 4 savaites, tačiau praktika rodo, kad išvadų nebūna nei po 4 savaičių, nei po ilgesnio laiko.

E. Sabučio teigimu, Vyriausybė dabar įtvirtintų terminų paprasčiausiai nesilaiko – išvadų pateikimas gali užtrukti ir iki pusės metų ar net ilgiau. Jo nuomone, tokia padėtis itin palanki valdantiesiems, nes jų rankose visi svertai stabdyti opozicinių frakcijų įstatymų projektus, o už tai nenumatytos jokios pasekmės.

„Pasinaudodama padėtimi, Vyriausybė rūšiuoja įstatymų projektus į jai palankius ar mažiau priimtinus projektus, nes vieniems Vyriausybės išvada ateina greičiau, o kiti išvis nesulaukia ministrų kabineto nuomonės. Dažniausiai opozicijos projektai savo išvadų laukia maksimaliai ilgai“, – sako socialdemokratas.

E. Sabutis teigia, kad šiuo metu aiškiai matoma, kad toks pat likimas ištinka ne tik tų projektų, kuriuos teikia Seimo opozicija, bet ir prezidentūros įstatymų iniciatyvų. „Prezidento atstovai net nebeslepia savo pasipiktinimo dėl tokių Vyriausybės veiksmų ir garsiai įvardija, kad išvadų nepateikimas yra bandymas pateiktas įstatymų pataisas padėti į stalčių ir užmiršti jas“, – pastebi socialdemokratas.

Vyriausybės išvados, jo nuomone, neturėtų tapti įrankiu, suteikiančiu pretekstą aiškintis santykius tarp valdančiųjų ir mažumos ar tarp Seimo ir Prezidento.

„Pats Seimui pateikiau tris itin svarbius teisės aktų projektus, tiesiogiai susijusius su savivaldybių savarankiškumo didinimu bei jų  investicinio potencialo skatinimu, tačiau jie užstrigo. Pataisų toliau negali svarstyti nei Seimo komitetai, nei pats Seimas posėdžių metu. O to priežastis labai paprasta – dėl projektų vis dar negaunamos Vyriausybės išvados“, – akcentavo E. Sabutis.

Parlamentaras atkreipė dėmesį į vieno pateikto projekto tendencingą vilkinimą. „Praėjusių metų kovo mėnesį per pateikimą buvo pritarta įstatymų pakeitimams, kuriais siekiama vadinamąjį automobilių taršos mokestį pervesti į savivaldybių, o ne į valstybės biudžetą. Šio mokesčio pajamos savivaldybių biudžetus kasmet galėtų papildyti 28 mln. eurų. Tai būtų realus finansinis instrumentas, kalbant apie regionų stiprinimą. Šiandien turime 2022 metų gegužę, t. y. Vyriausybės išvados laukiu jau daugiau negu metus“, – stebisi parlamentaras.

Socialdemokratų registruotos pataisos numato, kad Vyriausybei savo išvadų nepateikus Seimui per 30 darbo dienų, ši turi informuoti Seimo valdybą apie priežastis, dėl kurių išvada Seimui nepateikta nustatytu laiku. Atsižvelgdama į gautą paaiškinimą, Seimo valdyba vieną kartą galėtų pratęsti Vyriausybės išvados pateikimo terminą. Jeigu ir per pratęstą terminą Vyriausybė išvados nepateikia, tai būtų laikoma, kad ji pastabų neturi.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija
Seimo nario Eugenijaus Sabučio pranešimas: „Įstatymų projektų priėmimo vilkinimas turi baigtis – parlamentarai registruoja pataisas dėl Vyriausybės išvadų“