Įvairūs

Seimo nario Armino Lydekos pranešimas: „Įtampa atslūgs, kai pradėsime vykdyti pabėgėlių grąžinimo procedūrą“

2021 m. liepos 9 d. pranešimas žiniasklaidai

Lietuva yra atsakinga tarptautinės bendruomenės narė, todėl su migrantais turi elgtis pagal visas tarptautines konvencijas ir tarptautinės teisės normas. Tokią nuostatą Liberalų sąjūdžio inicijuotoje diskusijoje išsakė Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Arminas Lydeka aptardamas padėtį su Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktore Evelina Gudzinskaite.

„Turim daugiau nei 1000 migrantų, tad kai palygini su šimtais tūkstančių pabėgėlių per antplūdį į Italiją ar Graikiją prieš kelis metus, tas skaičius nėra toks didelis. Kada pradėsime vykdyti readmisijos procedūrą ir pasienio miestelių gyventojai pamatys, kad pabėgėliai yra išsiunčiami į savo kilmės šalis, manau, kad tos emocijos ir įtampa atslūgs. Tuomet galėsime ramiai žvelgti į situaciją ir suprasime, kad yra natūrali migracija, kuri yra normali, ir yra nelegali, nuo ko valstybė privalo apsisaugoti“, – dėstė Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovaujantis A. Lydeka.

Migracijos departamento vadovės E. Gudzinskaitės teigimu, Lietuvos sieną jau kirto daugiau nei 1000 nelegalių migrantų iš Baltarusijos pusės. Daugumą sudaro Irako piliečiai, tačiau nemažai žmonių yra pabėgėliai iš Afrikos – Kongo, Gvinėjos, Senegalo, Kamerūno. Apie 400 asmenų jau yra pateikę prašymus prieglobsčiui gauti.

„Taip, problema yra, bet ta problema nėra tokia didelė, ir bus priimtos visos reikalingos priemonės šiai situacijai suvaldyti. Žinoma, galėtume užmerkti akis ir pabėgėliai per kelias dienas pasišalintų toliau į Vokietiją ar Švediją, tačiau tai rodytų Lietuvos nebrandumą. Mes elgiamės remdamiesi Jungtinių Tautų generalinės asamblėjos rezoliucija, Tarptautine konvencija dėl migrantų ir kitais teisės aktais“, – sakė A. Lydeka.

Dėl padidėjusio krūvio Migracijos tarnyba ketina didinti savo pajėgumus, priimti į darbą daugiau darbuotojų. A. Lydeka teigia, kad prie situacijos suvaldymo daug prisideda ir Europos Sąjungos institucijos – tiek finansine pagalba, tiek žmogiškaisiais resursais. Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūra „Frontex“ jau yra atsiuntusi savo pareigūnus, kurie dirbo per ankstesnes pabėgėlių krizes Italijoje, Graikijoje, Maltoje ir kitur.

„Mūsų pasienis su Baltarusija Europos Sąjungos kontekste nėra blogai saugoma siena. Žinoma, ne visas ruožas padengtas stebėjimo kameromis, bet situacija tikrai yra kontroliuojama. Mes ne pirma ir ne paskutinė Europos valstybė, kuri susiduria su nelegalių migrantų problema“, – teigė A. Lydeka.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija