Įvairūs

Seimo nario Andriaus Bagdono pranešimas: parlamentaras siūlo, kad verslui tuos pačius duomenis valstybei užtektų pateikti vieną kartą

2023 m. rugsėjo 19 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Valstybės institucijos turėtų tarpusavyje keistis informacija, kurią pateikia įmonės, kad joms nereikėtų tų pačių duomenų institucijoms teikti atskirai. Tokį Oficialiosios statistikos ir valstybės duomenų valdysenos įstatymo projektą registravo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas.

„Nors skaitmeniniame amžiuje daugelis institucijų aprūpintos pažangiausiomis informacinėmis technologijomis, jos vis dar neapjėgia tarpusavyje keistis informacija. Manau, valstybė duomenis turėtų standartizuoti, užuot kiekvienai priežiūros įstaigai jų kiekvieną kartą prašius iš verslų“, – sako Seimo narys.

A. Bagdono žodžiais, tai ne verslas turi dubliuoti deklaracijas ir ataskaitas, o valstybė pasirūpinti, kad rūpima informacija būtų prieinama tam, kam reikia – taip, kaip daugmaž šiuo metu veikia paciento duomenis kitoms institucijoms perduodanti „E-sveikata“ ar kitos sistemos.

Šiuo metu pagal galiojančius teisės aktus Valstybės duomenų agentūra vadovo įsakymu nustato duomenis ir terminus, kurie įprastai nesutampa su valstybės funkcijas vykdančių institucijų nustatytais terminais ir dubliuoja jau pateiktą informaciją. Todėl juridinių asmenų kitur pateikti duomenys dažnai nesutampa arba būna netikslūs.

Vietoje naštos verslui efektyviau tvarkytis institucijose yra siūliusi ir Valstybės kontrolė, kad oficialiąją statistiką tvarkančios įstaigos ieškotų būdų „mažinti statistinės atskaitomybės naštą respondentams, dalijantis duomenimis, išbandant naujus šaltinius“.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija