Įvairūs

Seimo narės R. Budbergytės pranešimas: parlamentarė apie valdančiųjų kovą su korupcija: „Jie neturėtų slapstyti viešų duomenų“

2019 m. spalio 8 d. pranešimas žiniasklaidai

Valdantieji visuomenei turėtų atverti daugiau duomenų apie tai, kur išleidžiami mokesčių mokėtojų pinigai, ir tai būtų galingas ginklas kovojant su korupcija, sako Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narė Rasa Budbergytė.

„Iki šiol neturime piliečių biudžeto, neturime prieigos nei žmonėms, nei žurnalistams, kurie galėtų matyti skaičius, kaip vykdoma fiskalinė politika, kaip leidžiami mokesčių mokėtojų surinkti pinigai, regionai ir administracijos negali pasilyginti ir matyti, kuo jie skiriasi vieni nuo kitų“, – aiškina R. Budbergytė.

Socialdemokratė pažymi, kad didžioji dalis Lietuvos žmonių suvokia, kad korupcija taip apraizgiusi viešųjų paslaugų sektorių, kad mokesčiai panaudojami neefektyviai ir neskaidriai.

„Viešieji finansai – ta sritis, kurioje, suaktyvinus kovą su korupcija, galima pasiekti geresnių rezultatų. Juk žmonės nori žinoti, kaip išleidžiami jų sumokami mokesčiai. Todėl labai svarbus dalykas – viešųjų duomenų atvėrimas. Jau daugybę metų nesugebama atverti duomenų, kuriuos kaupia visos viešojo administravimo institucijos“, – sako R. Budbergytė.

Seimo narė laikosi nuomonės, kad atviri duomenys gali tapti „galingu antikorupciniu ginklu“, tačiau valdantieji, žadėję „ryžtingai“ kovoti su korupcija, šioje srityje nepadarė, regis, nieko.

„Kiekviena Vyriausybė, atėjusi į valdžią, vis pažada ryžtingai kovoti su korupcija. Tai darė ir dabartiniai valdantieji. Tačiau tyrimai rodo, kad valdantieji su korupcija kovoja žodžiais, o tikrų rezultatų nesiekia“, – priduria ji.

R. Budbergytė primena, kad „Transparency International“ skelbiamame korupcijos suvokimo indekse 2018 m. Lietuvai skirti 59 balai iš 100 galimų, ir Lietuvos rezultatai nesikeičia kelerius metus iš eilės. Tuo metu Vyriausybės programoje keliamas tikslas – pasiekti 70 balų ribą 2020 metais.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija