Įvairūs

Seimo narės Agnės Bilotaitės pranešimas: „Neįspėjusi apie nesaugias apsaugos priemones Sveikatos apsaugos ministerija sukėlė grėsmę tūkstančių žmonių sveikatai“

2020 m. liepos 7 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotoja Agnė Bilotaitė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimai nusikalstamų Sveikatos apsaugos ministerijos valstybės tarnautojų veiksmų. Šio žingsnio parlamentarė ėmėsi reaguodama į tiriamosios žurnalistikos centro „Siena“ paskelbtą tyrimą, kuriame teigiama, kad Sveikatos apsaugos ministerija žinojo, kad karantino metu Lietuvos įstaigos, tarp kurių ir ligoninės, įsigijo dešimtis tūkstančių nesaugių asmens apsaugos priemonių, tačiau apie tai neinformavo perkančiųjų organizacijų.

Publikacijoje „Klaipėda pirko respiratorius su galimai padirbtais dokumentais“ pateikta informacija, kad Klaipėdos miesto savivaldybė įsigijo respiratorius su galimai padirbtais dokumentais – kokybės sertifikatais. Apie tai, jog publikacijoje nurodyti sertifikatai nepatvirtina gaminio kokybės, kaip teigiama, buvo informuota Sveikatos apsaugos ministerija, kuri pati priėmė sprendimą tokių prekių nepirkti, tačiau sveikatos priežiūros įstaigų dėl nesaugių prekių neįspėjo. Dėl nesaugių prekių patekimo į rinką sveikatos priežiūros įstaigoms informacijos nepateikė ir Vartotojų teisių apsaugos tarnyba, kuri prižiūri, ar rinkai tiekiami ne maisto produktai atitinka saugos ir kokybės reikalavimus.

„Sunku suprasti tai, kad ministerijos specialistai ir pats ministras, kuris buvo ir Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, žinojo, kad masiškai įstaigų perkami respiratoriai kelia grėsmę žmonių sveikatai, bet nesiėmė jokių priemonių. Manau, toks neveikimas yra nusikalstamas ir kelia didelį nerimą bei klausimų, kaip išgyventume antrąją koronaviruso pandemijos bangą, o jeigu ji būtų dar stipresnė?“ – klausia A. Bilotaitė.

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 2 straipsniu, 166 straipsnio 1 dalies 1 punktu ir Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 1 straipsniu, Seimo narė prašo Generalinės prokuratūros pradėti ikiteisminį tyrimą dėl BK 229 straipsnyje įtvirtintos nusikalstamos veikos – Tarnybos pareigų neatlikimo ar kitos nusikalstamos veikos.

Dėl nesaugių ir būtinų sertifikatų neturinčių asmens apsaugos priemonių patekimo į Lietuvos rinką A. Bilotaitė į Generalinę prokuratūrą kreipėsi birželio 25 dieną. Seimo narė prašo ginti viešąjį interesą ir ištirti šių prekių patekimo į mūsų šalį ir realizavimo aplinkybes bei nustatyti už tai atsakingus asmenis.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija