Įvairūs

Seimo Liberalų sąjungos frakcijos pranešimas: „Liberalai šioje Seimo sesijoje išskiria dvi reformas ir dvi principines iniciatyvas“

2023 m. kovo 10 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Iš penktadienį Seime sudarinėjamos pavasario sesijos darbų programos Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas išskiria didelės reikšmės valstybei paketus: mokesčių ir valstybės tarnybos reformas bei liberalams principines iniciatyvas – bausmių už kanapes švelninimą ir civilinės sąjungos projektą.

Seimo liberalų vadovo vertinimu, valstybės tarnybos reforma – tokios pat didelės reikšmės pokytis kaip anksčiau šioje kadencijoje priimtos vietos savivaldos ir žemės naudojimo reformos.

„Valstybės tarnybos pertvarką vertinkime kaip visumą. Nors po reformos nebeliks priedų už stažą, tačiau bus indeksuojami valstybei dirbančių profesionalų atlyginimai. Vadinasi, pareigūnų ir tarnautojų darbo užmokestis kasmet augs nebe vienu procentu kaip iki šiol, o iki 10 proc. per metus“, – pabrėžia E. Gentvilas.

Jeigu pavasario sesijoje Seimas reformai pritars, pareigūnų, teisėjų, tarnautojų atlyginimai bus susieti su vidutiniu mėnesiniu darbo užmokesčiu.

Liberalų frakcijos seniūno pastebėjimu, iš Finansų ministerijos į Seimą atnešama mokesčių pertvarka bus ypač palanki savivaldai. „Naujos mokesčių perskirstymo normos skatins vietos valdžios savarankiškumą, nes ateityje visi nekilnojamojo turto mokesčiai bus įskaitomi į savivaldybių biudžetus“, – sako E. Gentvilas.

Dabartinė Vyriausybė savo programoje yra nustačiusi tikslą, kad „valstybės teisinis reguliavimas ir mokestinė sistema skatintų verslumą ir piliečių įsitraukimą“. Dabartiniame pertvarkos projekte numatyta ir daugiau korekcijų, palankių savarankiškai dirbantiems, versliems asmenims. „Mūsų frakcija jau daugiau kaip metus nekantrauja, kad liberalų pateikta PVM mokėtojo riba pagaliau būtų pakelta nuo 45 tūkst. iki 55 tūkst. eurų“, – primena Seimo narys.

Be to, praėjusioje rudens sesijoje pateikus Administracinių nusižengimų ir Baudžiamojo kodeksų pataisas dėl kanapių dekriminalizavimo, Seimas linko palaikyti Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Jono Varkalio kompromisinį pasiūlymą. „Ne pirmą kartą su marihuana įkliuvęs žmogus galėtų rinktis tarp socialinės, psichologinės pagalbos ir baudžiamosios teisės: arba terapija, arba teismas. Jeigu Seimas toliau blaškysis tarp baudžiamosios ir administracinės atsakomybės, galėtų bent pasukti tokiu bausmes švelninančiu keliu“, – sako E. Gentvilas.

Galų gale, liberalų seniūno teigimu, Seimas turės susitelkti ir priimti civilinę partnerystę įteisinantį Civilinės sąjungos įstatymą, juolab kad visos valdančiosios partijos yra šio projekto bendraautorės. „Nustebčiau, jeigu kai kurie kolegos Seime vėl imtų kartoti tą pačią pasaką, kurią opozicijos atstovai sekė prieš metus: girdi, karo Ukrainoje sąlygoms civilinė sąjunga kiršina ir priešina visuomenę. Civilinė sąjunga yra žmogaus teisių užtikrinimo priemonė, kurios dalis ne santuokoje gyvenančių asmenų laukia ne vienus metus. Jeigu Seimas įstatymą atidėtų dar metams, taip daliai Lietuvos piliečių parodytų didelę nepagarbą“, – pastebi E. Gentvilas.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija