2022 m. gruodžio 23 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Praėjusioje rudens sesijoje šalia Vyriausybės pagal programą pateiktų neforminių paketų ir valstybės biudžeto Seimo liberalai nuolat prižiūrėjo, ko trūksta pertvarkant elektros rinką ir įgalinant žaliosios energijos proveržį, ir kritikavo biurokratiją auginančias teisėkūros iniciatyvas.
„Praėjusią sesiją liberalų frakcija savotiškai papildė Audito komitetą: mes ne kartą auditavome tarp nepriklausomų elektros tiekėjų vis atsirandančias anomalijas, auditavome į Seimo darbotvarkę siūlomas biurokratijos dauginimo pataisas ir ne vieną opozicijos peršamą parlamentinio tyrimo komisiją“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Liberalai kvietėsi už elektros liberalizavimo procesą atsakingus asmenis abiem šalies vartotojus sujaudinusiais atvejais – tiek kai „Perlas Energija“, tiek kai „Ignitis“ vienašališkai pakeitė sutartis su savo klientais. Po vieno tokio pobūdžio susitikimo frakcija pasiūlė atšaukti 31,75 euro sudarantį prisijungimo sąlygų mokestį, kurį iš elektros tinklo naudotojų renka „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO).
Savo ruožtu dalis Seimo liberalų raštu kreipėsi ragindami Vyriausybę ir atsakingas ministerijas susitelkti ir pašalinti likusius kliuvinius alternatyviosios energijos proveržiui atsisakant perteklinių biurokratinių ribojimų. Dalį pasiūlymų vykdančioji valdžia bent iš dalies įgyvendino.
„Prižiūrėdami, kad rinkos dalyviai per daug nepakenktų elektros rinkos pertvarkai, kartu prižiūrėjome į savo darželį – politinį procesą parlamente. Seimo sesija prasidėjo opozicijos spaudimu tučtuojau pateikti valstybės biudžetą, kurį, beje, mes priėmėme kaip niekada anksti – lapkričio pabaigoje, įpusėjus sesijai pasipylė skambios opozicijos interpeliacijos dabartiniams ministrams, o baigiantis sesijai sulaukėme pasiūlymų įkurti dvi atskiras „vidaus reikalų“ komisijas – vieną dėl ministrės Agnės Bilotaitės, kitą – dėl nepaprastosios padėties. Pamatėme, kad nei interpeliacijos buvo labai prasmingos, nei abejotiną misiją turinčios komisijos kam nors reikalingos. Galiausiai pati pozicija nutarė nebevirpinti oro kitomis interpeliacijomis“, – apibendrina E. Gentvilas.
Vengdami, kad Seimo nariai savo rankomis nepadaugintų biurokratijos valstybėje, liberalai atkreipė savo ir kitų frakcijų dėmesį į šiurkščius bandymus įstatymais sukurti perteklinio reguliavimo – ar tai būtų parlamentaro Algirdo Stončaičio pasiūlymas kompensuoti išlaidas už išteklius nuotoliu dirbantiems darbuotojams, ar Valstybinės mokesčių inspekcijos užmačia stabdyti, sulaikyti ir tikrinti vairuotojus.
Nors šioje Seimo sesijoje valdantiesiems dar nepavyko įgyvendinti civilinės sąjungos, kanapių dekriminalizavimo iniciatyvų ir pasistūmėti reformuojant valstybės tarnybą, bent dviejose srityse pasiektas platus sutarimas – tai yra užtikrinant negailiųjų integraciją ir aukštesnius mokinių pasiekimus mokykloje. „Ne visos jautriausios visuomenės grupės dar sulaukė tokio Seimo rūpesčio, kokios jos yra vertos. Vis dėlto didžiąsias metų šventes pasitinkame sutelktinai priėmę negalios ir švietimo reformas“, – pastebi E. Gentvilas.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija