2023 m. kovo 9 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Seimo pavasario sesijoje, kuri prasideda šį penktadienį, Liberalų sąjūdžio frakcija siūlys, kaip racionaliai mažinti mokesčių ir palūkanų naštą, ir grįš prie Rusijos, kaip teroristinės valstybės, statuso įtvirtinimo praktiškai. Per ateinantį politinį ciklą liberalai taip pat išsikelia iššūkį toliau mažinti biurokratiją, kuri varžo žaliosios energijos proveržį ir prieinamumą.
„Per praėjusias dvi Seimo sesijas ypač daug dėmesio skyrėme savivaldos įgalinimui, rinkimų tvarkos pokyčiams, liberalios demokratijos įtvirtinimui – dėl šio tikslo Seime priėmėme net kelias Konstitucijos pataisas. Kaip frakcija ėmėme specializuotis tvarios energetikos ir elektros vartotojų apsaugos srityje – nepaliksime šio rūpesčio ir artimiausius mėnesius“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Praėjusiais metais Seime priėmus daugiabriaunį „šeimų paketą“, kurį kuravo parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, ir ateinančioje sesijoje šeimos sulauks liberalių iniciatyvų – E. Gentvilas teiks pažangesnes ir lankstesnes Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatymo nuostatas.
Tuo metu pernai išaugusias palūkanas už būstą mokančios šeimos ir gyventojai gali tikėtis kompensacinės priemonės susimažinant savo išlaidas už įsipareigojimus bankams. Frakcijos seniūno pavaduotoja Edita Rudelienė su Ekonomikos komiteto nariu Andriumi Bagdonu kuria kompleksinį paketą, kuris leistų išlaidas už palūkanas apmokėti iš tų pačių sumokėtų palūkanų. „Siūlysime, kad deklaruodami savo pajamas gyventojai galėtų dalį palūkanų susigrąžinti. Palūkanos žmonėms būtų grąžinamos iš fondo, kuris būtų renkamas iš neplanuotai suplaukusių didelių bankų pelnų“, – sako A. Bagdonas ir pabrėžia, kad toks įstatymas būtų laikinas, kol palūkanos už būsto paskolas yra ypač aukštos, o bankų antpelniai – didžiuliai.
Ateinančioje sesijoje liberalai tikisi galutinai panaikinti vadinamąjį 2 GW ribojimą saulės energijos plėtrai, bet ne tik – kartu siūlys kaupti lėšas elektros infrastruktūrai plėtoti. „Tikimės leisti elektros perdavimo sistemos operatoriui rinkti lėšas, kurios būtų nukreipiamos naujiems elektros gamintojams prijungti prie elektros tinklo. Be to, norėtume, kad gaminantys elektros vartotojai galėtų laisvai dalintis jų saulės elektrinėje pagaminama elektra su kitų pastatų savininkais, jeigu tie savininkai – jų giminaičiai“, – pasakoja Aplinkos apsaugos komiteto narys Romualdas Vaitkus.
Savo ruožtu Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, Ateities komiteto pirmininkas Raimundas Lopata viliasi, kad Seimas ryšis priimti jo parengtą rezoliuciją „Dėl teroristinės Rusijos įtakos apribojimo“, numatančią konkrečias gaires nustatant Lietuvos institucijų, įmonių ir gyventojų santykį su teroristine šalimi.
„Rezoliucija leistų taikyti ne tik tarptautines, bet ir nacionalines sankcijas prieš Rusiją, įpareigotų Vyriausybę aktyviau veikti užšaldant Rusijos režimui artimų ir sankcionuotų asmenų turtą, tuomet jį konfiskuoti ir atlyginti Ukrainai padarytą žalą. Toliau bandytume nutraukti teisinę pagalbą ir teisinius santykius su Rusija reglamentuojančias tarptautines sutartis, be to, teroristinės valstybės verslai negalėtų veikti Lietuvoje, o Rusijoje veikiantys Lietuvos verslai turėtų registruotis viešajame registre ir pagrįsti, kodėl tęsia veiklą karą prieš Ukrainą pradėjusioje šalyje“, – sako R. Lopata.
Devynių punktų rezoliucija numato siekti, kad kuo daugiau pasaulio valstybių pripažintų Rusiją teroristine valstybe, o Kremliui artimų partijų nariai susilauktų sankcijų.
Seimo liberalai ateinančioje Seimo sesijoje tikisi grįžti ir prie Lukiškių aikštės įstatymo liberalizuojant jos statusą, dar kartą bandys įteisinti lietuviško kaimo kulinarinį paveldą – naminukę, o biodegalams naudojamus palmių ir sojų priedus paskelbti už įstatymo.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija