Įvairūs

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos pranešimas: „Liberalai spręs ne vien kainų iššūkius – siūlys didesnes galimybes savivaldai ir dirbantiesiems“

2022 m. rugsėjo 9 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

 

Šeštadienį prasidedančioje Seimo rudens sesijoje šalia visai šaliai ir koalicijai svarbiausių saugumo, infliacijos iššūkių ir pareigos priimti valstybės biudžetą, parlamento liberalai siūlys unikalių projektų savivaldai stiprinti, mažinti mokestinę naštą žmonėms, atsisakyti nelogiško reguliavimo.

Liberalų sąjūdžio frakcija savo darbų programoje numato teikti dalyvaujančio biudžeto paketą. Keičiant kelis įstatymus ketinama dalį valstybės pajamų nukreipti į savivaldą, kur gyventojai balsuodami patys spręstų, kam geriausia panaudoti viešąsias lėšas. Pagal Seimo narių Andriaus Bagdono, Simono Gentvilo, Romualdo Vaitkaus parengtą paketą numatoma, kad mokesčių mokėtojai galėtų skirti 3 proc. sumokėto pelno mokesčio ir 3 proc. gyventojų pajamų mokesčio į atitinkamą savivaldybę – panašiai, kaip dabar leidžiama dalį savo mokesčių skirti nevyriausybinėms organizacijoms. Be to, pagal siūlomas pataisas 1 proc. savivaldybės biudžeto asignavimų atitektų dalyvaujamojo biudžeto programai.

Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovai ateinančiais mėnesiais į plenarinių posėdžių salę pateiks daugiau pasiūlymų, nutaikytų gerinti kasdienį gyvenimą Lietuvos savivaldoje.

„Praėjusi pavasario sesija buvo turtinga sprendimų savivaldybėms – nustatėme naujas rinkimų ir valdžios savivaldoje pusiausvyros taisyklės, o priėmę žemės reformos paketą perdavėme valdyti žemę pačioms savivaldybėms. Tačiau čia nesustojame – teiksime kitų įstatymų projektų savivaldybių savarankiškumui stiprinti, savivaldybių biudžetų priklausomybei nuo Vilniaus mažinti“, – teigia Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

Į Seimo darbotvarkę turėtų atkeliauti ir programinis liberalų siekis sulyginti neapmokestinamąjį pajamų dydį (NPD) su minimalia mėnesine alga. Dabartinė valdančioji koalicija jau žengė du ryžtingus žingsnius, dviem etapais padidinusi NPD šimtu keturiasdešimčia eurų – pakėlė jį iki 540 eurų. Seimo liberalai lieka prie savo įsipareigojimo: šis mokestinis rodiklis turi pasiekti minimaliąją algą (730 eurų), nes tai paremtų nepasiturinčius žmones, paskatintų vartojimą.

Rudens sesijoje Seimas taip pat galutinai apsispręs, ar pakelti ribą, kurią perkopus tampama pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju. Šiuo metu PVM nemoka tie gyventojai ir ūkio subjektai, kurių pajamos per metus neviršija 45 tūkst. eurų. Liberalai siūlo nustatyti, kad mokesčių nereikėtų mokėti gavus 55 tūkst. eurų per metus.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys liberalas Raimundas Lopata parengė ne vieną naują pataisą įtvirtinant nacionalinį saugumą, žvalgybą, užsienio politiką. Liepos 15-ąją partijoms pasirašius susitarimą dėl nacionalinio saugumo ir gynybos, ateinančioje sesijoje jis siūlys tobulinti Konstituciją ir teisiškai įtvirtinti Rusijos, kaip teroristinės valstybės, sampratą.

„Pagal Konstitucijos 84 straipsnį Prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su Vyriausybe vykdo užsienio politiką. Ieškome Konstitucijos formuluotės, kad  pagrindinius užsienio politikos klausimus Prezidentas ir Vyriausybė turėtų derinti bendroje užsienio politikos taryboje. Be to, gegužę Seimo rezoliucija pripažinę Rusija teroristine valstybe, turime nustatyti teisinius ir politinius mechanizmus šiai rezoliucijai įgyvendinti“, – sako R. Lopata.

Savo ruožtu frakcijos narys, Ekonomikos komiteto narys A. Bagdonas teikia pataisą nebedrausti prekiauti alkoholiu rugsėjo 1-ąją, jei ji sutampa su laisvadieniu, taip pat vėl leisti reklamoje naudoti alkoholį gaminančių įmonių pavadinimus, kurių dalį sudaro svaigiųjų gėrimų rūšis, pavyzdžiui, „alus“, „vynas“, „degtinė“. Šalia šių kontrolės pertekliaus korekcijų savo eilės parlamento darbotvarkėje laukia E. Gentvilo „naminukės legalizavimo“ projektas, kuriam po pateikimo jau pritarta.

Seimas rudenį taip pat turės apsispręsti dėl teisinės sampratos, kas yra jaunas žmogus. Pagal savo siūlomą pataisą A. Bagdonas kviečia asmenis jaunais laikyti ne iki 29-erių, o 35 metų amžiaus.

„Praėjusią sesiją pataisėme Konstituciją įteisinant galimybę, kad į Seimo narius būtų renkami jaunesni žmonės – nuo 21 metų. Šioje sesijoje spręsime, ar išplėsti jaunimo cenzą, nuo kurio priklauso įvairios valstybės suteikiamos galimybės“, – sako A. Bagdonas.

Kartu su Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionimis demokratais ir Laisvės partija valdančiąją koaliciją sudaranti Liberalų sąjūdžio frakcija Seime turi 12 mandatų.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija