Įvairūs

Seimo Laisvės frakcijos pranešimas: „Sveikatos priežiūros sistemos problemas gali spręsti stipresnė medikų savivalda“

2022 m. kovo 7 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Penktadienio popietę Seime vyko Laisvės frakcijos ir jos narės Ievos Pakarklytės ir Lietuvos medikų sąjūdžio inicijuota konferencija „Profesinių bendruomenių savivalda ir skaidrumas“. Renginyje daugiausia remtasi sveikatos priežiūros sektoriaus patirtimi, aptartos giliai įsišaknijusios sisteminės problemos bei ieškota sprendimų, kaip jas spręsti, kad visas sektorius būtų skaidresnis, kokybiškesnis  ir atitinkantis šiuolaikines gerosios valdysenos praktikas.

„Žvelgiant iš vadybinės pusės, sveikatos priežiūros sektoriuje vis dar kyla daug iššūkių, matome nemažai iš sovietmečio likusių tradicijų. Iš sveikatos priežiūros įstaigų neefektyvaus valdymo kyla akivaizdžios problemos: nuo darbo kultūros ir psichologinės atmosferos iki mažo brangių medicinos prietaisų panaudojimo intensyvumo ar mažo lėšų naudojimo efektyvumo“, – sakė parlamentarė I. Pakarklytė.  

Konferencijoje kalbėta, kad didžiausia atsakomybė, kaip veiks ligoninė ar kita gydymo įstaiga, krinta ant vadovo pečių. „Nuo sveikatos priežiūros įstaigos vadovo priklauso darbo ir paslaugų kokybė, efektyvus finansų ir procesų valdymas, darbuotojų pasitenkinimas darbu, jų emocinė sveikata ir kiti svarbūs dalykai“, – teigė I. Pakarklytė.  

Taip pat aptarta Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų valdysena Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) kontekste. Diskutuota, kad šalies įstaigos atsilieka nuo EBPO rekomenduojamų gerųjų praktikų, ypač trūksta stipresnio kolegialių valdymo organų vaidmens, nes dauguma atvejų absoliuti galia sutelkta sveikatos priežiūros įstaigos vadovo rankose.

„Kolegialūs valdymo organai tarsi yra, tačiau jie yra „bedančiai“. Pavyzdžiui, stebėtojų tarybos neretai turi tik patariamąsias funkcijas. Čia vėl tenka sugrįžti prie to, kad viską nusprendžia direktorius. Taryba gali patarti, bet sprendimų priėmime de facto nedalyvauja“, – kalbėjo I. Pakarklytė.  

Diskutuojant apie spragų užpildymą, kalbėta, kad profesinė savivalda yra lankstesnė, kompetetingesnė ir mažiau kainuojanti nei valstybinis reguliavimas.  

„Manau, kad 2020 metais iš Odontologų rūmų atimtos viešosios funkcijos ir specialistų licencijavimo galimybė buvo klaida. Turime siekti, kad kuo daugiau profesinių bendruomenių pačios priimtų sprendimus, kliautųsi savireguliaciniais mechanizmais. Tikiu, kad Seimui užteks valios sugrąžinti sprendimus į odontologų rankas“, – teigė I. Pakarklytė.

Konferencijoje dalyvavo ir pranešimus skaitė Specialiųjų tyrimų tarnybos atstovė Rūta Kaziliūnaitė, gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras, Vilniaus universiteto profesorius Dainius Pūras, tinklaraštininkas Ričardas Savukynas, Jungtinėje Karalystėje dirbantis gydytojas Tadas Kananavičius ir teisininkas Gintautas Bartkus.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija