Įvairūs

Seimo Laisvės frakcijos pranešimas: „40 Seimo narių siūlo didinti finansavimą priklausomybių gydymui“

2021 m. lapkričio 10 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

40 parlamentarų iš visų frakcijų siūlo skirti papildomus 3 milijonus eurų priklausomybių ligų gydymui. Pataisų autorius Seimo Laisvės frakcijos narys Vytautas Mitalas teigia, kad tai padės užtikrinti realią pagalbą priklausomiems žmonėms – suteikti daugiau konsultacijų, stabdyti su rizikinga elgsena susijusį infekcijų plitimą.

„Parengtas 2022 metų biudžeto projektas jau užprogramuoja daug didesnį dėmesį priklausomybių prevencijos, gydymo ir reabilitacijos programoms. Visgi po išsamių diskusijų su ministerijomis mes keliame tikslą užkamšyti visas skyles. Lietuva turi parengtą nuoseklią priklausomybių gydymo sistemą, tačiau ilgus metus ji tiesiog buvo finansuojama nepakankamai. Seimui sprendžiant dėl narkotikų kontrolės politikos krypties – tai yra dar vienas žingsnis, kad priklausomų asmenų Lietuvoje būtų kuo mažiau ir kiekvienas, kuriam pagalbos reikia, bet kurioje Lietuvos vietoje jos sulauktų“, – sako V. Mitalas.

Pagal projektą, 500 tūkst. eurų būtų skiriama plėsti konsultacijoms priklausomiems žmonėms ir vadinamųjų žemo slenksčio kabinetų plėtrai. Tai leis 50 proc. padidinti teikiamų konsultacijų apimtis, lyginant su 2020 m. Papildomai konsultacijų per metus būtų suteikta dar bent 1500 priklausomų asmenų. Šalyje vis dar trūksta ir vadinamųjų žemo slenksčio kabinetų – šiuo metu esantys patenkina tik penktadalį poreikio. Šių kabinetų tikslas – sumažinti su narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimu bei rizikinga elgsena susijusį infekcijų plitimą, perdozavimo ir mirties atvejų riziką, nusikalstamumą.

„Šiuo metu priklausomybės ligų gydymo paslaugų poreikis yra didžiulis. Dėl įvairių priežasčių šias paslaugas gauna tik kas dešimtas asmuo, kuriam jos yra reikalingos – tai vyksta tiek dėl stigmos, tiek dėl baimės kreiptis, tiek dėl vietų trūkumo. Žmonės dažnai bijo kreiptis pagalbos arba jų motyvacija yra nepakankama ir nėra, kas padėtų ją pakelti. Specialistų konsultacijos ir darbas visuose lygmenyse – tiek žemo slenksčio kabinetuose, kurie yra nukreipėjai, motyvatoriai, tiek specializuotų gydymo paslaugų plėtra – yra labai reikalingas dalykas“, – sako dr. Aušra Širvinskienė, Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja.

Papildomus 800 tūkst. eurų siūloma skirti priklausomų nuo psichoaktyvių medžiagų asmenų reabilitacijai ir integracijai į darbo rinką. 900 tūkst. eurų reikalingi siekiant užbaigti jau anksčiau pradėtą priklausomybės ligų centrų Klaipėdoje ar Vilniuje įrengimą ir rekonstrukciją.

„Papildomas finansavimas bus skiriamas taikliausiai ten, kur jo reikia, kad suteiktume pagalbą tiek priklausomybių kamuojamiems suaugusiems asmenims, tiek vaikams. Tai kartu su mažo kiekio narkotikų be tikslo platinti dekriminalizacija padės sukurti efektyvią gydymo ir pagalbos priklausomiems žmonėms sistemą“, – sako V. Mitalas.

Dėl šių pataisų Seimas apsispręs priimant biudžetą.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija