Įvairūs

Seimo Ekonomikos komiteto nariai susitiko su Utenos rajono savivaldybės atstovais: aptarti kelių būklės, viešųjų pirkimų efektyvumo ir atsinaujinančios energetikos plėtros klausimai

2024 m. gegužės 24 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Seimo Ekonomikos komiteto (toliau – Komiteto) pirmininkas Kazys Starkevičius, Komiteto pirmininko pavaduotojas Gintautas Paluckas ir Komiteto nariai – Andrius Kupčinskas, Jonas Pinskus, Mindaugas Skritulskas, taip pat Seimo narys Edmundas Pupinis išvažiuojamajame gegužės 23 d. posėdyje Utenoje susitiko su Utenos rajono savivaldybės meru Marijumi Kaukėnu ir savivaldybės atstovais.

Posėdyje aptarti kelių būklės ir perspektyvų, viešųjų pirkimų efektyvumo ir atsinaujinančios energetikos plėtros klausimai.

AB „VIA Lietuva“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas posėdžio dalyviams pristatė Utenos regione vykdomus ir planuojamus kelių tiesimo ir remonto darbus. Direktorius pabrėžė, kad darbų apimtis ir tempą riboja finansinės galimybės, nes šiemet finansavimo deficitas siekia apie 60 mln. eurų. Jis akcentavo būtinybę turėti trijų ar bent penkerių metų finansavimo perspektyvas, siekiant efektyviai planuoti darbus. M. Švaikauskas taip pat atsakė į klausimus dėl greičio matuoklio, tikrinančio vinjetes Utenos miesto centre, vietinių žvyro karjerų panaudojimo žvyrkelių priežiūrai ir kt. Pažymėta, kad rengiama ilgalaikė AB „VIA Lietuva“ strategija, kuri bus pristatyta Komitetui, o iki metų pabaigos planuojama pateikti teisės aktų pakeitimus.

Komiteto pirmininkas K. Starkevičius teigiamai įvertino AB „VIA Lietuva“ veiklą ieškant alternatyvių finansavimo šaltinių ir konstruktyvų bendradarbiavimą su Komitetu bei savivaldybėmis. Jis pabrėžė, kad reikia išnaudoti AB „VIA Lietuva“ galimybes jai tapus akcine bendrove, ir paminėjo, kad savarankiško kelių finansavimo fondo įsteigimas (kaip Lenkijoje) yra prioritetinė kryptis. Pirmininkas taip pat akcentavo, kad daugiau teisių ir savarankiškumo turėtų būti suteikta savivaldybėms sprendžiant vietinio eismo organizavimo klausimus, kuriuos šiuo metu sprendžia Transporto kompetencijų agentūra Vilniuje. K. Starkevičius pažymėjo, kad poįstatyminis reguliavimas kelių priežiūros srityje dažnai yra per intensyvus, ir tai yra kliūtis verslui ir savivaldybių savarankiškumui.

AB „VIA Lietuva“ generalinis direktorius M. Švaikauskas ir AB „Kelių priežiūra“ generalinis direktorius dr. Audrius Vaitkus pažadėjo toliau aktyviai bendrauti su Utenos rajono savivaldybės administracija sprendžiant savivaldybei aktualius klausimus. Paramą pažadėjo ir Komitetas.

Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas Darius Vedrickas pristatė įžvalgas dėl viešųjų pirkimų efektyvinimo. Jis pateikė gerėjančius Utenos rajono savivaldybės administracijos duomenis apie savivaldybės kontroliuojamų įstaigų pirkimus. Anot D. Vedricko, viešieji pirkimai turi būti kiekvieno atsakingo įstaigos vadovo darbotvarkėje. Jis ragino savivaldybę stiprinti socialiai atsakingų pirkimų vykdymą, aktyviau naudoti dinaminę pirkimų sistemą ir apsvarstyti pirkimų centralizavimą regiono mastu, organizuojant bendrus viešuosius pirkimus kelioms savivaldybėms. D. Vedrickas teigė, kad bendrų viešųjų pirkimų iniciatyvą galėtų imtis stipriausia ar didžiausia savivaldybė regione. Reikia atlikti viešųjų pirkimų analizę, nustatant sutampančius savivaldybių poreikius ir optimizuojant tokius poreikius. Viešųjų pirkimų tarnyba, jei reikės, galėtų padėti atlikti šią analizę. D. Vedrickas džiaugėsi geromis žaliųjų pirkimų tendencijomis Utenos r. savivaldybėje ir ženkliai sumažėjusiu vieno tiekėjo pirkimų skaičiumi. Jis pastebėjo, kad savivaldybėse vis dar trūksta žinių pirkimų iniciatoriams ir vykdytojams, ir jos nėra gilinamos. Pirkimų centralizavimas ir pirkimų specialistų kompetencija yra pagrindiniai efektyvių viešųjų pirkimų elementai. Atsakydamas į Komiteto narių J. Pinskaus ir A. Kupčinsko klausimus, Komiteto pirmininkas K. Starkevičius pabrėžė sėkmingai įgyvendinamą Viešųjų pirkimų tarnybos konsultavimo funkciją ir pridūrė, kad Konkurencijos taryba taip pat galėtų imtis konsultavimo funkcijos įgyvendinimo.

Atsinaujinančių išteklių energetikos plėtros galimybes Lietuvoje pristatė Energetikos ministerijos atstovė Orinta Omelytė, pabrėždama, kad atsinaujinančių išteklių plėtra yra esminė Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategijos dalis.

Agnė Bagočiūtė, VšĮ Lietuvos energetikos agentūros direktorė, apžvelgė Utenos rajono padėtį ir atstovaujamos agentūros administruojamas finansinės paskatos priemones atsinaujinančiai energetikai (VšĮ Lietuvos energetikos agentūros pristatymas). 

UAB „Utenos šilumos tinklų“ direktorius Darius Šimkūnas kvietė apsvarstyti vartotojų prisijungimo prie centrinio šildymo trasų subsidijavimo galimybes, kurios šiuo metu nėra taikomos, tačiau galėtų būti naudingos gyventojams. Utenos rajono savivaldybės meras Marijus Kaukėnas kartu su posėdžio dalyviais džiaugėsi UAB „Utenos šilumos tinklų“ veikla, pažymėdamas, kad šios įmonės kainos yra mažiausios Lietuvoje.

Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų Utenoje filialo vadovas Jurgis Dumbrava iškėlė klausimą dėl paramos gaminantiems vartotojams teikimo supaprastinimo. Jis pažymėjo, kad paraiškos teikimas APVA po saulės elektrinės įrengimo ir prijungimo prie tinklų yra perteklinis ir kelia nereikalingą įtampą gyventojams. Siūloma, kad parama būtų teikiama paeiliui, pagal prijungimo laiką.

Audrius Buivydas, AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) Verslo klientų aptarnavimo departamento vadovas, pristatė ESO tinklo patikimumo užtikrinimo veiksmus, išmaniosios apskaitos diegimą, elektros naujų vartotojų kainodaros pasikeitimus ir prijungimo galimybes, taip pat atsinaujinančių išteklių prijungimo prie skirstomojo tinklo pokyčius (AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ pristatymas). Posėdyje diskutuota dėl Utenos rajono savivaldybės tikslo greičiau įsteigti pramonės parką ir su tuo susijusių tinklo galios užtikrinimo klausimų.

Ausma Bartkutė, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) Produktų valdymo departamento direktorė, pristatė įmonės valdomą 1,4 mlrd. portfelį ir pažymėjo, kad 2024–2026 m. į šalies ekonomiką bus įlieti 2 mlrd. eurų naujų produktų pagalba (UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ pristatymas).

Mažiausios šilumos kainos segmente Utena išlieka lydere: lankydamasis Utenoje, Seimo Ekonomikos komiteto nariai aplankė UAB „Utenos šilumos tinklus“. Komiteto pirmininkas K. Starkevičius pabrėžė, kad laiku įgyvendinti įmonės sprendimai lėmė gerus rezultatus ir naudą vartotojams.

Pasak Komiteto delegacijos, susitikimas dar kartą parodė gyvų susitikimų su gyventojais svarbą: tik tiesioginis bendravimas su visuomene leidžia išgirsti nuomonę, poreikius ir rasti efektyvius sprendimus regiono gerovei ir plėtrai. Komitetas toliau sieks aktyviai bendradarbiauti su savivaldybėmis ir gyventojais, siekdamas užtikrinti tvarų ir efektyvų regiono vystymąsi.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

Seimo Ekonomikos komiteto nariai susitiko su Utenos rajono savivaldybės atstovais: aptarti kelių būklės, viešųjų pirkimų efektyvumo ir atsinaujinančios energetikos plėtros klausimai