Įvairūs

Prezidentas užtikrins Konstitucijos prieinamumą intelekto ir klausos negalią turintiems asmenims

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, siekdamas užtikrinti informacijos prieinamumą intelekto ir klausos negalią turintiems asmenims, inicijavo Lietuvos Respublikos Konstitucijos pritaikymą lengvai suprantama kalba ir jos vertimą į lietuvių gestų kalbą.

Lengvai suprantama kalba (angl. easy-to-read) – metodas, kuriuo suprantamai pateikiama informacija skaitymo, suvokimo problemų, intelekto negalią turintiems asmenims.

„Svarbiausio Lietuvos įstatymo – Lietuvos Respublikos Konstitucijos pritaikymas lengvai suprantama kalba ir jos vertimas į lietuvių gestų kalbą – tai dar vienas žingsnis teisingesnės Lietuvos link“, – pabrėžė šalies vadovas. Planuojama, kad Konstitucijos lengvai suprantama kalba elektroninė versija ir vaizdo įrašai lietuvių gestų kalba pasirodys iki šių metų Konstitucijos dienos, kuri minima spalio 25-ąją.

Prezidento gerovės valstybės vizijos vienas svarbiausių tikslų – atskirties tarp žmonių mažinimas, lygios galimybės kiekvienam Lietuvos piliečiui siekti savo tikslų bei gyventi oriai ir savarankiškai. Šalies vadovas ypač daug dėmesio skiria žmonių su negalia atskirčiai mažinti, pritaikant aplinką ir informaciją jų poreikiams. Nuo 2021 m. Prezidento metiniai pranešimai pirmą kartą Lietuvos istorijoje pritaikomi lengvai suprantamu formatu, nuo 2020 m. – verčiami į gestų kalbą. Taip pat atitinkamai pritaikytas Prezidentūros interneto puslapis, o Prezidento rūmų fizinė aplinka tapo prieinamesnė dėl įgyvendintų pokyčių: sumažintų slenksčių, pašalintų grandinių Daukanto aikštėje; rūmuose ir jų teritorijoje atnaujintų pandusų ir keltuvų, vietų asmenims su vežimėliais, silpnaregių saugumui pažymėtų laiptų pakopų ir kt.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos alternatyvi versija lengvai suprantama kalba rengiama bendradarbiaujant su šios srities ekspertais ir išbandoma Pal. J. Matulaičio socialinio centro „Atvira bendruomenė“ dienos darbinio užimtumo grupėje.

Vertimas į gestų kalbą atliekamas bendradarbiaujant su Lietuvių gestų kalbos vertimo centru.

Pranešimą paskelbė: Sofija Armoškaitė-Godliauskienė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija