Įvairūs

Prezidentas: agresijos prieš Ukrainą nusikaltimas reikalauja tarptautinės teisės atsako

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį nuotoliniu būdu kreipėsi į Ukrainos Prezidento Volodymyro Zelenskio kvietimu surengto aukščiausio lygio susitikimo dėl Specialiojo tribunolo dėl agresijos prieš Ukrainą nusikaltimo įsteigimo dalyvius.

„Išties apmaudu, kad Europos dieną – didžią dieną, skirtą taikos ir vienybės vilčiai, – mes ir toliau stebime Rusijos neišprovokuotą ir nepateisinamą agresiją prieš Ukrainą“, – sakė šalies vadovas.

Pasak Prezidento, Rusijos pradėtas karas, kaip joks kitas veiksmas, pastaraisiais metais pademonstravo absoliučią nepagarbą pamatiniams tarptautinės teisės principams, įskaitant karo vedimo, civilių gyventojų ir kitų pažeidžiamų grupių apsaugos taisykles.

Šalies vadovas pasveikino Tarptautinio Baudžiamojo Teismo sprendimą išduoti arešto orderį Rusijos vadovui Vladimirui Putinui, tačiau pastebėjo, kad tarptautinis baudžiamasis persekiojimas kol kas taikomas tik vienam konkrečiam nusikaltimui – vaikų deportacijai. Tuo metu agresijos nusikaltimas, nuo kurio prasidėjo visi kiti Rusijos nusikaltimai Ukrainoje, lieka už Tarptautinio Baudžiamojo Teismo jurisdikcijos ribų. Todėl, pasak Prezidento, būtina įsteigti Specialųjį tribunolą dėl agresijos prieš Ukrainą nusikaltimo, kuris galėtų papildyti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo vaidmenį, siekiant Rusijos politinės ir karinės vadovybės teisinės atsakomybės.

„Šis sprendimas – apie kiekvieną iš mūsų, ir mūsų viltis gyventi taikiame pasaulyje, – sakė Prezidentas. – Tam, kad būtų apginta tarptautinė teisės viršenybė, mes turime žinoti, kad agresijos nusikaltimas nuo šiol visada sulauks būtino tarptautinės teisės atsako.“ Šalies vadovas taip pat išreiškė viltį, kad tarptautinė bendruomenė nenuvils drąsiems Ukrainos žmonėms duotų pažadų.

Pagrindinės grupės valstybių nuotoliniame viršūnių susitikime dėl Specialiojo tribunolo įsteigimo pasisakė Lietuvos, Ukrainos, Lenkijos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Islandijos, Čekijos, Slovėnijos, Šiaurės Makedonijos, Moldovos Prezidentai, taip pat Švedijos, Danijos, Norvegijos, Airijos, Kroatijos, Lichtenšteino Ministrai Pirmininkai, Europos Komisijos Pirmininkė, Europos Tarybos Generalinė Sekretorė, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Italijos, Nyderlandų, Belgijos, Austrijos, Rumunijos, Graikijos, Portugalijos ir Gvatemalos atstovai.

Pranešimą paskelbė: Antanas Manstavičius, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija