Įvairūs

Pavasariniam namų tvarkymui naudojate actą? Atsargiai – šiais 6 atvejais jis netiks

Vis dažniau namus pro langus apšviečiantys saulės spinduliai ir jau artėjanti didžiausia pavasario šventė daugeliui yra ženklai, kad laikas imtis didžiojo metinio namų tvarkymosi. Actas dažnam tampa neblogu pagalbininku, tik svarbu jį naudojant atsiminti kelias taisykles, kad jis nepakenktų kai kuriems paviršiams. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad sezoniškumas išties lemia stiprius namų valymo priemonių paklausos ūgtelėjimus ir pastebi tendenciją, kuri išryškėja pavasarį.

„Lietuviai švara namuose rūpinasi visais sezonais, tačiau pavasaris visų metų kontekste tikrai išsiskiria. Akivaizdu, kad dažnas imasi generalinio tvarkymosi, artėjant šventėms ir šiltiems orams nori kruopščiai susitvarkyti namus. Kasmet pradėjus šilti, taip pat likus kelioms savaitėms iki Velykų stebime reikšmingai šoktelėjantį susidomėjimą įvairiausiomis valymo, buitinės chemijos prekėmis“, – sako V. Budrienė.

Pasak jos, tarp populiariausių šios kategorijos prekių – skalbimo priemonės, tokios kaip milteliai, skysčiai, kapsulės. Dažno pirkėjo krepšelyje atsiduria ir vonios kambariui skirtos prekės: tualetų valikliai, gaivikliai, pakabinami muiliukai. Trečioje vietoje pagal populiarumą – indų plovikliai ir indaplovėms skirtos priemonės.

„Lietuviai išmokę sutaupyti perkant švaros, buitinės chemijos prekes, kurių pavasarį paprastai įsigyjama didesniais kiekiais. Matome, kad visų pirma labai intensyviai ieško nuolaidų ir suskuba jas išnaudoti. Juo labiau, kad daugumos buitinės chemijos prekių galiojimo laikas yra ilgas, tad per akcijas dažnas apsirūpina gausiomis jų atsargomis. Taip pat nemažai pirkėjų atradę privačių prekių ženklų etiketėmis pažymėtas priemones, kurias vertina už patrauklų kainos ir kokybės santykį. Dar viena tendencija – ir stabiliai auganti ekologiškų buitinės chemijos priemonių paklausa, žmonės vis labiau atsigręžia į natūralumą“, – pirkėjų įpročius apžvelgia V. Budrienė.

Nemažai žmonių renkasi ir patys namuose pasigaminti valymo priemonių iš pačių paprasčiausių produktų: citrinos, sodos ar acto. Pastarasis liaupsinamas kaip didysis gelbėtojas norint be vargo palaikyti idealią švarą namuose. Iš tiesų jis gali gelbėti įvairiose situacijose, pavyzdžiui, šveičiant vonią ar valant kanalizacijos vamzdžius, nukalkinant virdulį, tačiau „Iki“ primena, kuriais atvejais jo geriau nenaudoti. Kai kurių paviršių švarą verčiau patikėti kitoms priemonėms.

Natūralaus akmens paviršiai (marmuras, granitas). Granitas, marmuras, travertinas ir kalkakmenis yra populiarios medžiagos namų grindims ir stalviršiams. Tačiau jei norite gražia jų išvaizda džiaugtis daug metų, jokiu būdu negalima jų valyti actu. Actas yra rūgštis, kuri gali labai pažeisti natūralaus akmens paviršius ir net padaryti juose skylučių. Geriausia tokius paviršius valyti specialiai tam skirtomis priemonėmis arba karštu vandeniu su muilu ir nedideliu kiekiu arbatmedžio aliejaus.

Televizoriaus, kompiuterio ir išmaniojo telefono ekranai. Dažnai nučiupinėjamus elektronikos prietaisų paviršius norisi kuo švariau nuvalyti ir dezinfekuoti. Tačiau nuvalę šiuos prietaisus actu sudrėkintu skudurėliu, galite jiems stipriai pakenkti ar net visiškai sugadinti. Actas gali suardyti apsauginę dangą, kuria padengti nešiojamųjų kompiuterių, televizorių ir jutiklinių telefonų ekranai.

Lygintuvas. Naudodami actą lygintuvui valyti, galite negrįžtamai jį sugadinti ir suardyti kaitinimo elementą. Lygintuvai turi specialią apsauginę dangą, kurios negalima plauti actu. Rūgštis gali prasiskverbti pro jį ir sunaikinti metalinius komponentus.

Medinės grindys ir baldai. Medinės grindys, kaip ir baldai, yra itin įspūdingos. Jei norite, kad jie išliktų gražūs, niekada neplaukite jų vandeniu ir actu. Valydami jas actu, atimsite natūralų blizgesį, apsauginį vašką, kuriuo jos padengtos. Jos taps pilkesnės, sausesnės, jautresnės įbrėžimams.

Guminiai buitinės technikos elementai. Skalbimo mašina, indaplovė ir smulkūs buitiniai prietaisai – tai gaminiai, kurie paprastai plaunami su actu. Tačiau turėtumėte vengti guminių elementų, kuriems šis skystis gali pakenkti. Gali būti pažeisti sandarikliai ir žarnos, atsirasti nuotėkis.

Peiliai. Iš plieno pagaminti peiliai dėl sąlyčio su actu gali paprasčiausiai surūdyti. Nepatartina jų valyti šiuo skysčiu, nes jo veikiamas plienas greičiau susidėvi. Geriausia peilius valyti paprastu vandeniu ir indų plovimo skysčiu. Actą naudokite tik tuo atveju, jei ant peilių atsirado rūdžių. Tada panardinkite juos į acto vonelę, kol rūdys išnyks. Tuomet nuplaukite muiluotame vandenyje, nusausinkite ir įtrinkite alyvuogių aliejumi.

Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, Fabula ir partneriai, UAB