Įvairūs

Medžioklėtyros ekspertai pasisako už atsakingą medžioklę

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Žemės ūkio akademijos (ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto Medžioklėtyros laboratorijos specialistai neabejoja, kad atsakinga medžioklė ne tik pageidautina, bet ir būtina, todėl  mokslininkai imasi iniciatyvos patys edukuoti būsimuosius medžiotojus – šiuo metu visi norintieji kviečiami į nemokamą medžioklės stažuotę. Po jos akademijos mokslo  bazėje bus galima baigti ir teorinius kursus bei pasirengti egzaminui medžiotojo bilietui gauti.

 „Lietuvos įstatyminė bazė numato, kad asmuo, norintis taptis medžiotoju, pirmiausia privalo atlikti stažuotę, t. y. praktiškai susipažinti su medžioklės organizavimu ir veikla jos metu. Įprasta praktika, kad žmogus susiranda pažįstamą medžiotoją, įsiprašo į jo būrelį, drauge dalyvauja medžioklėse, tik, suprantama, be šautuvo, ir semiasi žinių iš patyrusių medžiotojų. Tačiau klausimas, kiek pastarieji jų turi“, – retoriškai klausia VDU ŽŪA Medžioklėtyros laboratorijos vadovas dr. Artūras Kibiša. Mokslininkas skaičiuoja,  kad norint įgyti visus įgūdžius ir atlikti užduotis, kurias Medžioklės įstatymas numato stažuotojui, gali prireikti ir visų metų įtempto darbo, mat asmuo  privalo įsisąmoninti, kas yra medžioklės etika, praktiškai susipažinti su medžioklės vadovo, medžiotojų, vedlių, varovų vadovo, varovų pareigomis ir teisėmis, saugaus elgesio, dokumentų pildymo tvarkomis. A. Kibiša pasakoja, kad būsimas medžiotojas turi skirti laiko statant ir įrengiant tykojimo bokštelius, išmanyti apie medžioklės priemones ir įrankius, skirtingus medžioklės būdus – varant, tykojant, sėlinant,  prisidėti globojant laukinius gyvūnus šaltuoju metų periodu,  mokėti paimti mėginius gyvūnų ligoms tirti, apdoroti laimikį, atlikti medžiojamųjų gyvūnų apskaitas ir daug kitų aspektų.

VDU ŽŪA mokslo ir mokymo tikslams valstybė yra skyrusi miškų masyvus Kauno, Šilutės, Radviliškio rajonuose. Ten akademijos mokslininkai dirba tiriamąjį darbą, Miškų ir ekologijos fakulteto studentai atlieka mokomąsias praktikas, norintieji mokosi tapti ir medžiotojais, o įgijusieji tokią teisę,  netgi sėkmingai medžioja. Prie šio fakulteto studentų A. Kibiša ragina jungtis visus norinčiuosius medžioklės stažuotojo kortelę užsipildyti ne formaliai, o realiai įgijus profesionalių žinių bei įgūdžių.

„Prieš egzaminą, kurį organizuoja Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos apsaugos ministerijos, būsimieji medžiotojai, atlikę stažuotę,  privalo baigti 72 val. trukmės teorinius medžioklės pagrindų kursus, o norintieji medžioti elninių šeimos patinus su ragais, dar papildomai išklausyti 54 val. trukmės kursą. Deja, periodiškai garsiai nuskambantys atvejai apie neleistinus medžiotojų veiksmus iliustruoja, jog šiems žmonėms stinga tiek teorinių, tiek ir praktinių žinių. VDU ŽŪA Medžioklėtyros laboratorijoje yra  sukaupta viena turtingiausių mokomosios medžiagos kolekcijų visame Baltijos regione. Ja naudojantis tikrai galima išmokti, kaip atskirti perspektyvų jauną patiną, kokio medžioti nevalia, nuo seno, sumenkusiais ragais. Todėl turime ambicijų suteikti tokių žinių, kurios leis medžiotojams tapti tikraisiais laukinės faunos stebėtojais ir selekcininkais“, – neabejoja pašnekovas, pastebintis, kad VDU ŽŪA mokslininkai šiuo metu atlieka   tyrimą su aptvare laikytais ir į laisvę išleistais danieliais. Jiems pritvirtinti GPS sekimo antkakliai parodė, kad iš pradžių pabėgėję tolyn, gyvūnai vėl sugrįžta prie išleidimo vietos ir gyvena sėsliai.  Taip pat sėsliai gyvena ir stirnos. Tai leidžia daryti išvadą, kad atsakingas medžiotojas visada turėtų žvėrį ilgai stebėti, kilus abejonių pasikonsultuoti, ir tik tada priimti sprendimą, sumedžioti jį ar ne.

„Medžiotojais tapę asmenys įgyja ir nemažai pareigų. Tarp jų – medžiojamųjų gyvūnų apskaitų vykdymas, stebėjimų registravimas. Deja, medžiotojai yra per daug pasyvūs šiuose darbuose, pavyzdžiui, www.biomon.lt duomenų bazėje nepakankamai registruoja pastebėtus vilkus ar jų veiklos pėdsakus. Tai apsunkina šių plėšrūnų apskaitą bei visuomenėje kelia priešpriešą  dėl skiriamų medžioklės limitų. Svarbiausia, ką norime įteigti  būsimiems medžiotojams – tai šiuolaikiškomis mokslo žiniomis grįstą požiūrį į laukinę medžiojamąją fauną“, – reziumuoja A. Kibiša.

Norintys užsiregistruoti į kursus, turėtų kreiptis šiuo kontaktu:

Straipsnyje kontaktinis asmuo nurodomas:

Artūras Kibiša: 8687 31533

Arturas.Kibisa@vdu.lt

Pranešimą paskelbė: Rimgailė Dikšaitė, Vytauto Didžiojo universitetas