Materialinė atsakomybė darbe
Įvairūs

Materialinė atsakomybė darbe

Kiekviena darbovietė turi savitas taisykles, kurios įprastai yra įtvirtinamos darbo sutartyje. Ir tai yra visiškai natūrali bei suprantama praktika, kadangi kiekvienas darbdavys turi apsisaugoti dėl įvairių galimų problemų, pvz., turto sugadinimo, netinkamai atlikto darbo sukeltų pasekmių ir kt. Be to, nereikia pamiršti, kad materialinė atsakomybė darbe turi labai didelę reikšmę – ir ypač tuomet, kai darbuotojas nuolatos naudojasi pakankamai brangiomis ir vertingomis priemonėmis. Kita vertus, reikia pripažinti, kad tikrai ne kiekvienas darbuotojas ne savo turtą vertina vienodai. Tai reiškia, kad neretai svetimo (darbovietės) turto saugojimui ir tausojimui yra neskiriama pakankamai deramo dėmesio. Tačiau vėlgi, nereikėtų suprasti klaidingai – tai tikrai nereiškia, kad visais atvejais, kuomet sugadinamas įmonės turtas, yra atsakingas darbuotojas.

Be abejo, reikia paminėti, kad materialinė atsakomybė gali kilti ne tik dėl įmonės turto sugadinimo ar sunaikinimo. Darbuotojas materialiai atsakingas gali būti ir dėl įvairių darbinių pažeidimų, pvz., netinkamo savo pareigų vykdymo ar apskritai – jų nevykdymo. Tokiais atvejais dažniausiai yra prarandamos pajamos ir taip pat gali kilti pavojus įmonės vardui. Tai yra labai pavojingi atvejai, todėl natūralu, kad darbdaviai dažnai taiko pakankamai dideles sankcijas už vienokius ar kitokius pažeidimus darbinėje aplinkoje, vykdant darbo sutartyje numatytas funkcijas.

Tačiau, kaip jau buvo minėta, praktikoje pasitaiko atvejų, kuomet materialinė atsakomybė darbe taikoma be realios priežasties. Tai yra sudėtingi ir darbuotojo atžvilgiu labai nemalonūs atvejai. O blogiausia tuomet, jei darbuotojas nebūna linkęs ieškoti teisybės ir į visą tai užsimerkia, numodamas ranka. Deja, bet taip neturėtų būti sprendžiamos šios problemos. Jei darbuotojui materialinė atsakomybė buvo pritaikyta neteisėtai ir tokia sankcija iš esmės neatitinka darbo sutarties bei darbuotojo pareigybių, jis privalo ieškoti teisybės ir kreiptis į atitinkamų sričių specialistus, kurie gali padėti rasti teisybę. Priešingu atveju atsiranda labai didelė terpė neteisėtų veiksmų taikymui ir darbuotojų engimui bei piktnaudžiavimui valdžia. Taigi, jei norite nepatirti finansinių nuostolių, turite ne tik atsakingai ir profesionaliai dirbti, vykdant savo pareigybes, tačiau taip pat būti pasiruošusiems ginti savo teises.