Įvairūs

Kauno mariose bus išbandytas „Gelbėtojas – robotas“

Ar jau pradėjote maudymosi sezoną? Galbūt atsakysite, kad dar šiek tiek šaltoka, tačiau gelbėtojams šis sezonas nesibaigia ištisus metus. Galvoje nuolat sukasi klausimas – kaip, pasitelkus šių dienų technologijas, dar labiau apsaugoti žmones nuo nelaimingų atsitikimų vandenyje?

Gegužės 13 d., pirmadienį, 11 val. Kauno marių paplūdimyje išbandysime nuotoliniu būdu valdomą išmanųjį Gelbėjimo plaustą. Robotas – gelbėtojas gali išvystyti iki 45 km/h greitį, įveikti stiprias bangas ir netgi prabilti ir nuraminti skęstantįjį.

Demonstracija skirta visiems norintiems susipažinti su naujausiomis gelbėjimo technologijomis, pasikalbėti su specialistais apie esamus gelbėjimo iššūkius, galimus sprendimus ir gyvai pamatyti plaustą – robotą.

Pasak UAB BIPA Inovacijų ir elektronikos skyriaus vadovo, Elmanto Mickevičiaus, šis unikalus įrenginys – tai akivaizdus pavyzdys, kaip kasdien šalia mūsų esantys ir buityje naudojami techniniai sprendimai sumodeliuoti „kitu kampu“ tampa inovacijomis gelbėjančiomis gyvybes. Inovatorius Elmantas, dar žinomas kaip Sun Eco išmaniųjų stotelių išradėjas, pademonstruos, kaip veikia gelbėjimo plaustas „Emily“ ir papasakos, kokios dar galimybės atsiveria išmaniųjų saugumo įrenginių srityje.

Gelbėjimo plaustas E.M.I.L.Y.

E.M.I.L.Y. (kartais „EMILY“ arba „Emily“; „Emergency Integrated Lifesaving Lanyard“ akronimas) yra robotas, naudojamas gelbėti skęstančiuosius. Plaustas turi vandens motociklo variklį primenantį mechanizmą, todėl gali pasiekti iki 45 km/h greitį net stipraus bangavimo metu. Naujausiose įrenginių versijose yra dvipusio ryšio radijo imtuvai, vaizdo kamera su tiesioginiais srautais į išmaniuosius telefonus ir apšvietimas naktiniam gelbėjimui. Gelbėtojai plaustu pasiekę skęstantįjį gali tiesiogiai matyti ir girdėti situaciją, nuraminti šoko ištiktą žmogų ir nugabentį jį iki saugios vietos.

Gelbėjimo plaustą – robotą „EMILY“ naudoja įvairių pasaulio šalių laivynai, pakrančių apsaugos tarnybos ir paieškos bei gelbėjimo padaliniai Pietų Korėjoje, Indonezijoje, Singapūre, Japonijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Mongolijoje, Brazilijoje, Meksikoje, Graikijoje ir Honkonge.

Lietuvoje plaustas pirmą kartą pristatytas prieš metus, o šiuo metu robotu jau naudojasi Neringos ir Klaipėdos pajūrio gelbėtojai.

Kaip veikia šis robotas – gelbėtojas?

Plaustas veikia nuo Li-po akumuliatorių. Patekęs į vandenį valdomas nuotolinio valdymo pultu. Ryškiai oranžiniai ir geltoni cilindriniai plaustai maitinami elektriniu rotoriniu varikliu, kuris išstumia vandens srovės srautą varančią jėgą. Į plaustą EMILY vienu metu gali įsikibti iki aštuonių žmonių.

Gelbėjimo plausto Emily istorija ir nuopelnai

Šio greito plaukimo „roboto – gelbėtojo“ mokslinius tyrimus finansavo JAV karinis jūrų laivynas.

Robotas dalyvavo tarptautinėje misijoje ir gelbėjo Sirijos pabėgėlius nuo skendimo Viduržemio jūroje.

2016 m. Sausio mėn. EMILY prisijungė prie „Roboticists Without Borders“ komandos iš Teksaso universiteto „A&M“ robotų pagalbos ir gelbėjimo centro sėkmingos misijos į Lesvos salą, Graikijoje. Ten plaustu buvo gelbėjami Sirijos pabėgeliai, kertantys Egėjo jūrą iš Turkijos į Graikiją. Per pirmas kelias dienas įtrauktas į misiją su Graikijos Raudonuoju Kryžiumi EMILY padėjo išgelbėti virš 300 pabėgėlių.

Šiuo metu plaustas naudojamas Graikijos Raudonojo Kryžiaus, Graikijos pakrančių apsaugos ir Turkijos pakrančių apsaugos tarnybose.

Pranešimą paskelbė: Greta Jackūnaitė, UAB BIPA