Įvairūs

Karantinas pakoregavo laidojimo įpročius: laidotuves galima stebėti ir nuotoliniu būdu

Tradicinė laidotuvių ceremonija, kurioje dalyvauja kunigas, giedotojai, mirusiojo artimieji, draugai, kolegos, kaimynai ir kiti pažįstami, yra neįsivaizduojama karantino metu. Šalies gyvenimą pakoregavęs koronavirusas keičia ir laidojimo įpročius. Vilniaus laidojimo rūmai „Ritualas“ į laidotuvių ceremoniją ragina atvykti tik pačius artimiausius velioniui žmones, o dar geriau – laidojimo procesą stebėti nuotoliniu būdu.

 „Galimybę laidotuves stebėti tiesiogiai internetu pristatėme dar praėjusių metų vasarą, tačiau ši paslauga šiandien kaip niekada aktuali. Siekiant išvengti didelių žmonių susibūrimų, laidotuvėse dalyvauja tik velionio artimieji, tačiau dažniausiai atsisveikinti nori kur kas daugiau žmonių – tai jie gali padaryti per specialią nuorodą prisijungdami prie tiesioginės laidotuvių transliacijos ir nepažeisdami karantino sąlygų. Laidotuvių stebėjimas nuotoliniu būdu yra vienintelė galimybė su išėjusiuoju atsisveikinti ir saviizoliacijoje bei koronaviruso rizikos grupėje esantiems asmenims“, – sako Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė Jolanta Sprainaitienė.

 Tiesioginė laidotuvių transliacija, pasak J. Sprainaitienės, taip pat aktuali ir tiems, kurie gyvena užsienyje ir dėl kelionių apribojimų negali grįžti į Lietuvą.

 Ji taip pat pažymi, kad šalies gyventojams yra pakankamai skaudu atsisakyti įprastų laidotuvių tradicijų, ypač gyvo dalyvavimo apeigose, tačiau žmonės supranta, kokioje neeilinėje situacijoje atsidūrė pasaulis, ir daro viską, kad apsaugotų save ir savo artimuosius. „Visi žinome, kokią svarbią reikšmę Lietuvos gyventojų sąmonėje turi laidotuvės, todėl ir stengiamės suteikti galimybę sau brangų žmogų į paskutinę kelionę palydėti bent virtualiai“, – teigia laidojimų namų direktorė.

 Vilniaus laidojimo rūmai rekomenduoja laidotuvių ceremonijoje dalyvauti tik artimiausiems velionio šeimos nariams ir draugams. Savo klientų ir lankytojų jie taip pat prašo užtikrinti, kad ceremonijoje nedalyvautų asmenys, keliavę koronaviruso paveiktose teritorijose arba esantys privalomoje izoliacijoje, o sergančiuosius arba įtariančius, kad serga, ragina likti namuose.

 „Nors mūsų lankytojai laikosi visų saugumo priemonių ir rekomendacijų, darbuotojai prevenciškai stebi, kad tiek šarvojimo salėje, tiek poilsio kambaryje ar koridoriuje nebūtų būriuojamasi ir susirinkusieji išlaikytų saugų atstumą tarp vienas kito. Jeigu atsisveikinti su išėjusiuoju visgi atvyksta daugiau žmonių negu rekomenduojama, prašome jų į šarvojimo salę eiti pasiskirsčius po kelis asmenis ar važiuoti į kapines ir ten pasitikti laidojimo procesiją. Šiuo sudėtingu laikotarpiu svarbiausia yra žmonių saugumas ir primename bei raginame – būkime dėmesingi ir padėkime vienas kitam, branginkime gyvenimą ir savo artimuosius“, – pažymėjo Vilniaus laidojimo rūmų „Ritualas“ direktorė J. Sprainaitienė.

 Rūpindamiesi lankytojų bei darbuotojų sveikata, Vilniaus laidojimo rūmai atlieka papildomus higienos veiksmus – dažniau nei įprastai valo ir vėdina bendras erdves, o patalpas aprūpino rankų dezinfekavimo priemonėmis. Anot direktorės, lankytojai taip pat prašomi imtis papildomų apsaugos priemonių: dažniau plauti rankas po šiltu tekančiu vandeniu skystu muilu arba naudoti dezinfekcines priemones.

 Šalyje paskelbus karantiną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rekomenduoja laidojimo apeigose dalyvauti tik patiems artimiausiems žmonėms, o laidotuvių metu laikytis būtinų prevencinių priemonių. Ministerija nurodo, kad šarvojimo salėje sėdėjimo vietos turėtų būti išdėstytos bent 1 metro atstumu, o laidotuvių dalyviai turi laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, asmens higienos ir rankų higienos. Laidotuvėse negali dalyvauti žmonės, esantys privalomoje izoliacijoje.

Pranešimą paskelbė: Džeraldas Kauneckas, UAB „Idea Prima”