Dronai – tai nepilotuojamos oro skraidymo priemonės, kurios gali būti valdomos nuotoliniu būdu arba skristi pagal iš anksto nustatytą maršrutą. Dronai su kamera yra ypač naudingi, nes jie leidžia užfiksuoti vaizdus ir vaizdo įrašus iš paukščio skrydžio perspektyvos. Tačiau jų kainos priklauso nuo funkcionalumo, skraidyklės galingumo, techninių savybių ir kitų aspektų. Be kainos, ne ką mažiau svarbu domėtis kaip šiuos įrenginius reikėtų valdyti, jog nebūtų atkreiptas teisėsaugos dėmesys.
Norint skraidinti droną – reikia tapti operatoriumi
Dronų valdymas nėra toks paprastas, kaip gali atrodyti. Reikia turėti tam tikrų žinių ir įgūdžių, kad galėtumėte sklandžiai ir saugiai skraidyti dronu ir pasiekti norimus rezultatus. Be to, reikia laikytis teisinių ir etinių normų, kad neiškiltų problemų su oro erdvės kontrole, privatumo apsauga ar kitais aspektais. Todėl daugelis žmonių domisi kaip tapti profesionaliu dronų operatoriumi ir kokių žingsnių reikia imtis, tad į juos ir bandome atsakyti.
Pirmas žingsnis – pasirinkti tinkamą droną. Dronai skiriasi pagal savo dydį, svorį, kainą, funkcijas ir technines charakteristikas. Pavyzdžiui, mini dronai yra lengvi ir pigūs, bet jie turi trumpesnį veikimo laiką ir mažesnį nuotolį. Profesionalūs dronai yra brangesni ir sunkesni, bet jie turi geresnę kamerą, ilgesnį veikimo laiką ir didesnę nuotolį. Taigi, reikia nuspręsti, kokio tipo dronas atitinka jūsų poreikius ir lūkesčius. Turite suprasti, kad dronų kainos gali skirtis kartais, tad turite išsiaiškinti koks įrenginio funkcionalumas jums reikalingas.
Antras žingsnis – išmokti valdyti droną. Tai reikalauja praktikos ir kantrybės. Pradžioje rekomenduojama skraidyti dronu atviroje erdvėje, kur nėra daug kliūčių ar kitų skraidančių objektų. Taip pat svarbu sekti drono baterijos lygį ir grąžinti jį laiku. Be to, reikia susipažinti su drono valdymo pultu ir jo funkcijomis. Kiekvienas pultas gali turėti skirtingus mygtukus ir meniu, todėl reikia perskaityti instrukcijas arba ieškoti informacijos internete.
Trečias žingsnis – įgyti licenciją arba sertifikatą. Lietuvoje dronų operatoriams taikomos tam tikros teisinės nuostatos, kurios priklauso nuo drono svorio ir skrydžio tikslų. Jeigu dronas sveria daugiau nei 250 gramų arba naudojamas komerciniais tikslais, reikia registruoti droną Civilinės aviacijos administracijoje (CAA) ir gauti operatoriaus licenciją arba sertifikatą. Tam reikia atlikti mokymus ir išlaikyti egzaminus, kurie patvirtina operatoriaus gebėjimus ir žinias apie oro erdvės taisykles, dronų techniką ir saugumą. Licencijos arba sertifikato kaina ir galiojimo laikas gali skirtis priklausomai nuo drono kategorijos ir operatoriaus kvalifikacijos.

Ketvirtas žingsnis – sukurti savo portfelį ir ieškoti klientų. Jeigu norite užsidirbti pinigų iš dronų valdymo, turite parodyti savo darbų pavyzdžius ir įrodyti savo profesionalumą. Galite sukurti savo tinklalapį, kuris rodytų jūsų nuotraukas ir vaizdo įrašus, kuriuos padarėte su dronu. Be to, galite ieškoti dronų nuomos paslaugų portalų, kurie siūlo dronų ir pilotų nuomą įvairiems renginiams ar projektams ir pasiūlyti savo paslaugas.
Penktas žingsnis – tobulėti ir mokytis naujų dalykų. Dronų technologija nuolat kinta ir atsiranda naujų galimybių ir iššūkių. Todėl svarbu sekti naujienas ir tendencijas dronų srityje, kad galėtumėte prisitaikyti prie rinkos poreikių ir konkurencijos. Taip pat verta mokytis iš kitų dronų operatorių, kurie gali pasidalinti savo patirtimi ir patarimais. Galite prisijungti prie dronų bendruomenių, kurios organizuoja susitikimus, seminarus, varžybas ar kitus renginius, skirtus dronų entuziastams.
Tapti profesionaliu dronų operatoriumi nėra lengva, bet tai gali būti labai įdomi ir perspektyvi profesija. Jeigu jums patinka skraidyti dronu ir kurti nuostabius vaizdus iš oro, galite išbandyti šią karjeros kryptį ir bandyti pasiekti gerus rezultatus. Svarbiausia yra turėti aistrą, motyvaciją ir mokymosi troškimą.