Įvairūs

Grynaisiais pinigais atsiskaitinėja tik 15 proc. Lietuvos gyventojų

Grynaisiais pinigais už prekes ir paslaugas nurodo atsiskaitantys tik 15 proc. Lietuvos gyventojų, tuo tarpu daugiau kaip keturi penktadaliai Lietuvos gyventojų (81 proc.) nurodo naudojantys banko kortelę. Tokie duomenys gauti „Luminor“ banko užsakymu atlikus Lietuvos gyventojų apklausą.

Grynųjų nešiojasi mažai

Moterys nurodo šiek tiek dažniau atsiskaitinėjančios banko kortele nei vyrai, atsiskaitymų grynaisiais pinigais šiek tiek padaugėja amžiaus grupėje nuo 60 metų. Kortele dažniausiai atsiskaito Panevėžio apskrities gyventojai (88 proc. apklaustųjų), rečiausiai – Tauragės (71 proc. apklausos dalyvių).

60 proc. apklausos dalyvių nurodo kasdien piniginėje besinešiojantys grynųjų pinigų sumą, nesiekiančią 50 eurų. 17 proc. apklausos dalyvių paprastai turi ne daugiau kaip 10 eurų grynųjų.

Ne visada gali atsiskaityti kortele

Gyventojai pripažįsta, kad ne visuomet už prekes ir paslaugas turi galimybę atsiskaityti banko kortele. Su tokia situacija kartą per mėnesį pripažįsta susiduriantys 22 proc. žmonių, dar 10 proc. galimybės atsiskaityti banko kortele pasigenda dar dažniau. Dažniausiai (52 proc.) gyventojai kortele negalėjo atsiskaityti turguose, mugėse, festivaliuose bei pas grožio paslaugų tiekėjus (22 proc.).

„Kasdien darosi vis patogiau atsiskaityti banko kortele, todėl gyventojams mažėja poreikis nešiotis grynųjų pinigų. Prie to derinasi ir verslas, kuris stengiasi išvengti situacijų, kai klientas atidaręs piniginę mato, jog prekei pirkti ar paslaugai apmokėti grynųjų nepakaks. Stengdamiesi išvengti tokių nemalonių situacijų, dalis verslininkų aktyviai ieško optimalių sprendimų, kurie neužkrautų verslui papildomos mokesčių naštos ir būtų patogūs klientams“, – sako „Luminor“ Elektroninės prekybos skyriaus vadovas Justas Daujotas.

Kortelių skaitytuvas – telefone

Verslui, kuris iki šiol nerado būdų įsidiegti atsiskaitymo už prekes ar paslaugas kortele, „Luminor“ siūlo naują, pažangų ir labai patogų sprendimą mokėjimams priimti – kortelių skaitytuvą telefone „Luminor Phone POS“. Šis sprendimas tinka tiek nedidukei šeimos kavinei, tiek didmeninei parduotuvei, kur kortelėmis atsiskaitančių klientų srautas nedidelis. Už šį skaitytuvą netaikomas mėnesio mokestis, mokama tik už atliktas operacijas.

„Yra gana nemažai verslininkų, kurie prekiauja įvairiuose sezoniniuose renginiuose, mugėse. Tokiais atvejais jiems prireikia patogaus sprendimo ir kortelių skaitytuvas ne visuomet atitinka poreikius. Šiais laikais išmaniaisiais telefonais naudojasi tikrai daugelis. Todėl mobilioji programėlė puikiai tiks ir ūkininkui, rudenį prekiaujančiam derliumi savo ūkyje, ir žvejui, parduodančiam pagautą laimikį tiesiog prieplaukoje, ir mezgėjai, Kalėdų mugėje prekiaujančiai savo megztomis pirštinėmis“, – sako J. Daujotas.

„Luminor Phone POS“ veikia lygiai tokiu pačiu principu, kaip ir įprastinis kortelių skaitytuvas. Tačiau čia nereikalingas specialus kortelių skaitytuvas, mokėjimus prekybininkas gali priimti „Android“ telefonu ar planšete, atsisiuntęs programėlę iš „Google Play“ parduotuvės. Programėle galima priimti bekontakčius mokėjimus ne tik kortelėmis, bet ir išmaniaisiais įrenginiais, o kvitus klientams išsiųsti el. paštu arba pateikti QR kodu.

Šio „Luminor“ skaitytuvo naudotojams nereikia mokėti kortelių skaitytuvo nuomos mokesčio, taikomas tik aptarnavimo mokestis už operaciją, kurį sudaro 2 centai ir 0,99 proc. nuo operacijos sumos.

Šiuo metu „Luminor“ turi ypatingą pasiūlymą savo klientams – užsisakiusieji paslaugą iki lapkričio 8 d., galės ja naudotis nemokamai iki šių metų pabaigos.

„Luminor“ banko užsakytą tyrimą apie grynųjų pinigų naudojimą tyrimų agentūra „Norstat“ atliko 2023 m. rugsėjo pabaigoje -spalio pradžioje. Tyrimo metu apklausta po 1000 18–74 metų amžiaus respondentų kiekvienoje Baltijos šalyje.

Apie „Luminor“:

„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.

 Daugiau informacijos:
Indrė Baltrušaitienė
„Luminor“ komunikacijos vadovė

Tel.: +370 676 45334
El. p.: indre.baltrusaitiene@luminorgroup.com

Pranešimą paskelbė: Ineta Stravinskaitė, Publicum Financial Communications, UAB