vėdinimo sistemos_ventiliacija
Statyba

Efektyvi ventiliacija pasyviam namui

Daug kam kyla klausimas, kokia vėdinimo sistema turi būti įrengta statant pasyvų namą, ar ji skiriasi nuo įprasto namo vėdinimo sistemos. Visų pirma, tikriausiai reikėtų kalbėti ne apie vėdinimo sistemų, o pasyvaus ir įprasto namo skirtumus. Iš esmės visiems namams ventiliacija yra vienoda, skiriasi tik oro srauto poreikis, kuris nepriklauso nuo to, koks tai yra namas.

Kalbant apie pasyvius namus, verta pabrėžti tai, jog priverstinis vėdinimas jiems yra privalomas, kitaip statinio pridavimą tektų užmiršti. Tačiau pridavimas nėra pagrindinė problema. Kad būtų paprasčiau įsivaizduoti, pasyvus namas yra itin hermetiškas, kas reiškia, jog yra absoliučiai sandarus. Taigi, nesunku įsivaizduoti, kaip tokiame name būtų įmanoma gyventi be vėdinimo sistemos.

Natūralus vėdinimas ir pasyvus namas yra nesuderinama

Pasakymas, kad visais laikais namai buvo vėdinami per pravirus langus, šiuo atveju netiks. Pasyvaus namo esmė – kuo mažiau sunaudoti energijos patalpų šildymui, karšto vandens ruošimui, vėsinimui bei kitoms reikmėms. Todėl šių namų šildymui yra naudojami taip pat „pasyvūs“ energijos ištekliai.

Kiekvienoje šalyje energijos suvartojimo šildymui maksimalios normos yra skirtingos, priklausomai nuo klimato sąlygų. Kalbant apie pasyvių namų energijos suvartojimą Vidurio Europos regione, jis neturėtų viršyti 120 kWh/ metus.

Taigi, natūralus vėdinimas reikštų šių išteklių sunaudojimo padidėjimą, kadangi iš lauko patekusiam šaltam orui sušildyti reikia papildomai energijos. Tuo tarpu nevėdinti tokio namo būtų tiesiog neįmanoma, nes tuoj pat būtų susiduriama su drėgmės pertekliumi, oro trūkumo problema, vėliau – pelėsiu.

Ventiliacija su šilumos atgavimu

Būtent dėl aukščiau pateiktų argumentų, pasyviam namui yra būtina vėdinimo sistema su šilumos atgavimu. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad oro apykaita turi būti reguliari ir užtikrinamas ne mažesnis 20-30 m3/h šviežio oro kiekis asmeniui. Tai gali užtikrinti tik mechaninė vėdinimo sistema. Ji užtikrina ne tik reguliarią oro apykaitą ir jo reikiamą kiekį, tačiau ir dalį panaudoto oro energijos grąžina šviežiam lauko orui pašildyti.

Toks patalpų vėdinimas aktualus bet kuriam energetiškai efektyviam namui. Viso to niekaip neįmanoma būtų pasiekti natūralaus vėdinimo būdu.