Įvairūs

Dveji pagalbos ukrainiečiams metai: pagalba bus reikalinga dar ilgai

Nuo pat ukrainiečių, bėgančių nuo karo savo šalyje, atvykimo į Lietuvą, Lietuvos Raudonasis Kryžius (LRK) teikė jiems aktyvią pagalbą: įrengė ir koordinavo veiklą 6 ukrainiečių registracijos centruose, atidarė informacinę pagalbos liniją, humanitarinės pagalbos centrus 15-koje Lietuvos miestų, taip pat organizavo finansinės paramos iniciatyvas ir tiesiai į Ukrainą vežė didelius kiekius pagalbos daiktais. LRK ukrainiečiams Lietuvoje finansinę, psichologinę ir humanitarinę pagalbą teikia iki šių dienų.

Per 2 metus ukrainiečiams Lietuvoje išdalino daugiau, kaip 3 mln. eurų  

Siekiant atliepti Lietuvoje esančių ukrainiečių pagrindinius poreikius, Lietuvos Raudonasis Kryžius su Vokietijos Raudonojo Kryžiaus ir Taivano atstovybės Lietuvoje pagalba ukrainiečiams išdalino  11 240 kortelių apsipirkimams didžiuosiuose prekybos centruose Lietuvoje. Vienos kortelės vertė – 130 Eur. Jos buvo dalintos pažeidžiamiausiose grupėse esantiems žmonėms. Taip pat LRK išdalino 2885 korteles apsipirkimams šeimoms, kuriose yra vienas ar daugiau vaikų iki 3 metų – tokių kortelių suma siekė 144 250 Eur. Ukrainiečiams dalinamos buvo ir kortelės higienos prekėms įsigyti, 21 383 išdalintų kortelių suma siekė 534 575 Eur.

Dar viena finansinės LRK paramos ukrainiečiams Lietuvoje forma – pinigų pervedimai tiesiai į pažeidžiamiausiose grupėse esančių žmonių banko sąskaitas. Padedant Tarptautinei Raudonojo Kryžiaus Federacijai, 3 mėnesius ukrainiečiai gavo po 130 Eur finansinės paramos tiesiai į banko sąskaitas. Iš viso buvo išdalinta 791 266 Eur.

Taip pat Lietuvos Raudonasis Kryžius „Contribee“ platformoje vykdė projektą „Vienybė težydi“ ir kvietė Lietuvos žmones reguliaria pasirinkta kasmėnesine suma remti Lietuvoje esančias šeimas, kuriose yra negalią turintis asmuo. Iš viso projekte dalyvavo 67 šeimos, kurias rėmė 417 žmonių, o iš viso jiems suaukota buvo 75 165 Eur.

Padeda lengviau integruotis Lietuvoje

LRK komunikacijos vadovė Luka Lesauskaitė sako, kad svarbu ukrainiečius remti ne tik finansiškai, daiktais, tačiau ir padedant jiems integruotis Lietuvoje, lengviau įsilieti į bendruomeninį gyvenimą: „Nuo pat ukrainiečių, bėgančių nuo karo savo šalyje, atvykimo į Lietuvą jautėme jų norą mokytis lietuvių kalbos, dalyvauti integraciniuose bendruomenės renginiuose, įsilieti į mūsų visuomenę, todėl aktyviai organizavome ir tebeorganizuojame kalbos kursus, įvairius užsiėmimus, susitikimus, kurie palengvina jų integraciją mūsų šalyje”. Taip pat Lietuvos Raudonasis Kryžius nuolat ukrainiečiams teikia reikalingą informaciją apie gyvenimą Lietuvoje, o taip pat taiko jiems ir atvejo vadybą: „Atvejo vadybininkai asmeniškai konsultuoja asmenis ar šeimas ir padeda jiems visais integracijos klausimais”, – pasakoja L. Lesauskaitė.

Dar viena pagalbos forma, taikoma ukrainiečiams Lietuvoje – psichologinė pagalba. „Pastebime, kad ukrainiečiai vis dažniau ieško psichologinės pagalbos, mat praėjus atitinkamam laikui, žmones vis dar kamuoja nerimas dėl situacijos savo šalyje, artimųjų, likusių Ukrainoje gerbūvio arba jie aiškiau išsigrynina traumas, kurias paliko siaubingi įvykiai ir kurias jie nori išsigydyti”, – sako L. Lesauskaitė. Iš viso LRK turi 10 ukrainiečius konsultuojančių psichologų, kurie pirmąją psichologinę pagalbą suteikė daugiau nei 1500 ukrainiečių, beveik 300 ukrainiečių sudalyvavo psicholiginės pagalbos grupiniuose užsiėmimuose, o 600 ukrainiečių buvo suteiktos individualios psichologinės konsultacijos.

2023 metais į Ukrainą išvežė 110 tonų pagalbos daiktais

Lietuvos Raudonasis Kryžius vykdė ir projektus – jų metu Lietuvos visuomenę kvietė aukoti lėšas, kurias siuntė Ukrainos Raudonajam Kryžiui – kad kolegos kuo efektyviau ir didesniam kiekiui ukrainiečių galėtų suteikti reikalingą pagalbą Ukrainoje. Tokių projektų metu buvo surinkta beveik 3 000 000 Eur, o dar 1 000 000 Eur LRK skyrė Ukrainos Raudonajam Kryžiui, kai buvo susprogdinta Kachovkos užtvanka.

Taip pat daug paramos reikalingais daiktais LRK išvežė tiesiai į Ukrainą: 2022 metais buvo išvežti 9 vilkikai vaistų, daugiau, kaip 1 000 000 vnt. greitai paruošiamų makaronų, 4000 Lietuvos visuomenės suaukotų miegmaišių ir 15 sunkvežimių lietuvių suaukotų šiltų drabužių.

2023 m. LRK į Ukrainą išvežė 110 tonų paramos daiktais: drabužių, avalynės, elektros generatorių, maisto, higienos priemonių, pledų, miegmaišių, šildytuvų ir vaistų.

„Lietuvos Raudonasis Kryžius, mūsų darbuotojai ir savanoriai aktyviai tebeteikia pagalbą Ukrainos žmonėms ir nepaisant ar situacija Ukrainoje gerės – žinome, kad pagalba bus reikalinga dar ilgai. Esame nuoširdžiai dėkingi Lietuvos visuomenei, kad visada palaiko, prisideda prie mūsų organizuojamų iniciatyvų ir taip padeda teikti labai reikalingą pagalbą. Mūsų organizacija , darbuotojai, savanoriai ir toliau tęs veiklas, padedančias ukrainiečiams taip ilgai, kiek tik reikės“, – sako L. Lesauskaitė.

Pranešimą paskelbė: Luka Lesauskaitė, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija