Įvairūs

Draudikai skaičiuoja audros nuostolius: rezervuota šimtatūkstantinė suma gali greitai išaugti

Trečiadienį Lietuvoje siautėjusi audra pridarė daugybę nuostolių tiek kilnojamam, tiek nekilnojamam turtui. Nuo vėjo, krušos ir lietaus kentėjo namai, automobiliai, daiktai. Ypač daug nuostolių pridaryta rytinėje ir centrinėje šalies dalyje.

Priežastis – oro masių susidūrimas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas skaičiuoja net 112 kartų vykęs šalinti virtusių medžių ir kitų audros padarinių. ESO praneša, kad vienu metu be elektros buvo likę apie 22 tūkst. namų ūkių. BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas Marek Ernest Goliančik sako, kad nuostoliai sieks šimtatūkstantines sumas.

„Vis dar sulaukiame klientų skambučių, tačiau vien per pirmąją dienos pusę užregistravome per 350 klientų pranešimų. Šiuo metu jų patirtiems nuostoliams atlyginti jau esame rezervavę beveik 200 tūkst. eurų, bet labai gali būti, kad ši suma dar augs. Daugiausiai žalos padaryta namų stogams, pavėsinėms, automobiliams“, – teigia jis.

Kaip sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyresnioji specialistė Teresė Kaunienė, dėl audros kaltas susidūrimas tarp tropinės audros, kilusios iš atogrąžų ir mums būdingos vidutinių platumų oro masės. Jų kontrastingumas sukuria palankias sąlygas audroms. Maža to, dar turime ir daug susikaupusios drėgmės, nes pastaruoju metu daug lijo.

Trečiadienį kritulių sulaukė kone visi Lietuvos rajonai. Vėjo greitis siekė 15–20 m/s. Utenoje fiksuoti 20 m/s, Vilniaus rajone – 23 m/s, Švenčionyse net ir 27 m/s vėjo gūsiai. Kauno, Vilkaviškio ir kituose rajonuose krito stambi kruša. Iš viso šalyje fiksuota apie 14,6 tūkst. žaibo išlydžių.

„Tai jau nebe pirmas toks atvejis šį mėnesį. Paprasčiausiai pastaruoju metu turėjome dar vieną šilumos bangą, kuri atnešė tropinį orą. Jai patekus į kontrastingą zoną, kur esama vėsesnės oro masės, mums ir kliūna. Vienas reikalas, kai tiesiog esame tropinėje masėje, visai kas kita, kai atsiduriame jos fronto pakraštyje. Tai ir sukelia tokius reiškinius“, – aiškina T. Kaunienė.

Žalų daugiau nei praėjusiais metais

M. E. Goliančik pažymi, kad rugpjūtį Lietuvą talžiusios audros pridarė gerokai daugiau žalos nei ankstesniais metais.

„Vien dėl rugpjūčio 6-8 dienomis praslinkusios galingos audros BTA klientams jau esame suskaičiavę ir baigiame išmokėti 2,3 mln. eurų žalų. Tai buvo viena didžiausių audrų ne tik Lietuvos, bet ir visų Baltijos šalių mastu. Palyginimui per visą 2022 m. vasarą prireikė atlyginti vos 1,1 mln. eurų nuostolių“, – teigia BTA Žalų reguliavimo departamento direktoriaus pavaduotojas.

Audros turėtų trauktis

Pasak meteorologų, nors lietūs tęsis ir toliau, jie bus trumpesni. Aprims ir vėjas. Jo greitis sieks 5–10 m/s, ir tik regionuose, kuriuos dar pasieks perkūnija, pakils iki 15–17 m/s. Kaip sako T. Kaunienė, tropinio oro masė iš Lietuvos jau turėtų pasitraukti.

„Ateinančią savaitę turėtume pereiti į labiau lietuvišką orą. Vasara dar nesibaigia. Tačiau tropinį orą šiąnakt jau turėjo išstumti vidutinių platumų oras. Taigi, aukščiausia dienos temperatūra svyruos nuo 15-20 iki 18-23 laipsnių. Kitaip tariant, tai jau bus visiškai normali lietuviška vasara, artėjanti prie pabaigos“, – prognozuoja LHMT vyresnioji specialistė.

Apie BTA:               

AAS „BTA Baltic Insurance Company“ (BTA) priklauso Vidurio ir Rytų Europos draudimo rinkos lyderei Austrijos „Vienna Insurance Group AG“ (VIG) ir yra didžiausia VIG bendrovė Baltijos regione. Beveik 200 metų veikianti, per 50 įmonių 25-iose šalyse valdanti VIG pirmauja Baltijos šalyse, kur grupės įmonės 2022 m. užima ketvirtadalį ne gyvybės draudimo rinkos. 2022 m. BTA savo draudimo partneriu Lietuvoje pasirinko apie 400 tūkst. privačių bei verslo klientų, su kuriais pasirašyta apie 1,1 mln. draudimo sutarčių, atlyginta per 80 mln. eurų žalų.

Daugiau informacijos:

Boris Kuzmas
Atstovas ryšiams su žiniasklaida
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ filialas Lietuvoje
Mob. tel. +370 613 84740
El. paštas: boris.kuzmas@bta.lt

Pranešimą paskelbė: Andrius Baranauskas, Winning Reputation