dovanos
Laisvalaikis,  Pirkiniai

Dovanos pernelyg sureikšminamos?

dovanos

Tinkamiausia dovana – nebūtinai ta, apie kurią pagalvojate pirmiausia. Juk dažnai būna, kad apmąsčius keletą variantų tik koks penktas ar šeštas pasirodo besąs tinkamas. Tai, beje, galioja ne tik tada, kai ieškoma dovanos, bet ir kitais atvejais. Visgi kitų atvejų šiame straipsnyje nenagrinėsime. Tęsiame temą, nuo kurios ir pradėjome.

Dovanos – ir mažos ir didelės, ir pigios, ir brangios. Nepaisant kainos, tai gana specifinė sritis. Pavyzdžiui, jei gaunate daiktą, kurio nelabai reikia, vis tiek mandagiai padėkojate. Atrodo nemandagu atsisakyti, nemandagu teigti, kad žmogus blogai išrinko. Liaudies išmintis byloja, kad dovanotam arkliui į dantis nežiūrima, tad paprastai ir laikomasi šios nuostatos – jei jau dovana, tai geriau nekritikuoti. Be to, kritika tarsi reikštų, kad dovanas iškeliate į pirmą planą, akcentuojate jas, o ne bendravimą.

Ar galėtume teigti, kad šiuolaikiniame pasaulyje dovanos pernelyg sureikšminamos? O gal kaip tik XXI amžiaus antras dešimtmetis yra supratimo laikas, jog ne daiktai svarbiausia? Tai filosofiniai klausimai, bet viena tikrai aišku – dovanų reikšmė nėra maža. Jei jau kalbame apie jas, vadinasi, tam tikros svarbos čia esama.

Reikšmė sietina ir su paprastu aspektu: tikrai esate gavę dovanų ir ką nors patys dovanoję. Gal tai kas nors simbolinio, o gal kaip tik brangu ir masyvu. Daug kas priklauso nuo progos ir, žinoma, nuo ryšio. Kitaip tariant, bendradarbiui – vienoks daiktas, antrajai pusei – kitoks. Gimtadieniui renkami vienokie daiktai, Kalėdoms – kitokie. Žvelgiant iš kitos pusės, kai kurios dovanos yra tarsi universalios. Turbūt sutiksite, kad bene universaliausia – pinigai ar čekis.

Ar yra tokių daiktų, apie kuriuos verčiau gerai pagalvoti, tik tada dovanoti? Veikiausiai taip. Pavyzdys – taupyklė. Kadaise tai buvo itin populiarus pasirinkimas. Kaip yra dabar? Sunku pasakyti, tačiau daug kas teigia, jog taupyklė nėra puikiausias variantas. Tačiau vėlgi – viskas priklauso nuo to, kam ir kokia proga tokį daiktą įteikiate. Galbūt žmogus turi tradiciją mesti monetas į indą ir taip sutaupo nemažai pinigų. Ką gi, taupyklė galėtų būti neprastas variantas – ir įdomus, ir praktiškas, ir tikriausiai stilingas. O jeigu ir nepataikytumėte rinkdami taupyklę, prisiminkite: dovanotam arkliui į dantis nežiūrima. Šnekant komiškai, dažniausias produktas – kiaulė taupyklė, ne arklys…

Dovanos susijusios ir su meile, ir su pinigais, ir su estetika, ir su gausybe kitų dalykų. Tad ir minčių srautas lekia ir lekia… Neįteiksi kažko nepagalvojęs. Nepirksi daikto tik tam, kad „nurungtum“ kitus šventės svečius. O ką daryti, jei kvietime netgi patikslinama, ko neatnešti? Juk būna atvejų, kai kvietimas suformuluotas pabrėžiant brangių dalykų poreikį. Visi skirtingai vertina, ar tai neperžengia mandagumo ribų.

Kai kada sureikšminamos, kai kada ne. Viskas šioje temoje susiję su įvairiausiomis sąlygomis. Konkretaus atsakymo galbūt ir nėra.